W drodze po zdrowie na polsko-słowackie pogranicze

Kiedy zbliża się okres jesienno-zimowy coraz więcej osób zaczyna zmagać się z corocznymi problemami. Dolegliwości górnych dróg oddechowych, ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy… Co zrobić, aby pozbyć się tego typu problemów i przez cały rok cieszyć się dobrym zdrowiem? Przede wszystkim należy zwrócić większą uwagę na stan swój stan zdrowia znacznie wcześniej, niż dopiero wtedy, kiedy zauważymy niepojące symptomy. Najważniejszym jest, aby nie bagatelizować nawet najdrobniejszych objawów, ponieważ nieleczone infekcje mogą prowadzić do poważnych powikłań. Dbanie o własne zdrowie to obowiązek każdego z nas i warto nieco bardziej się nad tym pochylić. Być może dobrym rozwiązaniem będzie krótki urlop w uzdrowisku – gwarantujemy, że wypoczynek w otoczeniu gór i lasów korzystnie wpłynie na samopoczucie, zwłaszcza w Karpatach, które są najmniej dotknięte cywilizacją. O utrzymanie ich w takiej kondycji dba marka Carpathia, dla której góry te są jak dom – należy o niego zadbać i zapraszać gości, którzy poczują się tu jak u siebie.

BARDEJO|V, SLOVAKIA – MAY 13: Hotel in Bardejov spa on May 13, 2017 in Bardejov

Zdrowie na wyciągnięcie ręki

Decydując się na pobyt w uzdrowisku należy przede wszystkim sprawdzić czy jest ono certyfikowane, czy posiada specjalne pozwolenia i odpowiednią jakość usług. W rejonie polsko-słowackiego pogranicza działa wiele wysokiej jakości uzdrowisk, oferujących szeroką gamę zabiegów, w zależności od potrzeb i dolegliwości. Po słowackiej stronie na uwagę zasługują Bardejovskie Kupele, które od wieków przyciągały polską i węgierską szlachtę. Największym skarbem tego słowackiego uzdrowiska są źródła lecznicze, a woda z każdego z nich leczy inne dolegliwości. Najczęściej jest wykorzystywana do picia, kąpieli mineralnych i inhalacji.

Obecnie działające sanatoria to nie tylko działalność zdrowotna, ale też pielęgnacyjna: w wielu obiektach, oprócz oferty kuracyjnej, goście mają do dyspozycji saunę i masaże. Wieczorny odpoczynek w jacuzzi, pobyt w saunie i relaksacyjny masaż… wspaniałe zakończenie dnia, które pozwoli ukoić nerwy, wyeliminować stres i przygotuje do spokojnego snu. Już sam pobyt w malowniczej okolicy może być zaletą turnusu: czyste powietrze, bliskość lasów i łąk oraz długie spacery z pewnością pozytywnie wpłyną na poprawę kondycji.

Relaks w grocie solnej

Oprócz standardowej oferty uzdrowiskowej coraz większą popularnością cieszy się haloterapia, czyli terapia z wykorzystaniem soli w różnych postaciach, oferowana przez uzdrowisko w Iwoniczu-Zdroju. Terapia ta zazwyczaj odbywa się w grotach solnych: specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, których mikroklimat zbliżony jest do tego, z jakim spotykamy się nad morzem. Czyste, zjonizowane powietrze odpręża i wspomaga leczenie wielu chorób, przede wszystkich tych związanych z drogami oddechowymi. W grotach solnych nierzadko spotyka się także specjalne seanse, nastawione głównie na relaks: z kojącymi odgłosami natury, szumem morza lub nawet koncertami mis i gongów, czyli tak zwanym masażem poprzez dźwięk. W takich warunkach, w czystym powietrzu, leżąc wygodnie na leżaku, na pewno można się wystarczająco odprężyć…

Wszystkie tego typu działania, mające na celu polepszenie stanu zdrowia, można kojarzyć z turystyką medyczną – coraz bardziej popularną częścią turystycznej rodziny. Karpaty są dogodnym miejscem na to, aby rozpocząć swoją drogę ku polepszeniu kondycji. Spora liczba uzdrowisk i szeroka oferta zabiegów sprawia, że niezależnie od naszych potrzeb będziemy mogli znaleźć odpowiednie rozwiązanie: rehabilitacja, masaże, spa czy grota solna? Najlepiej kompozycja wszystkiego – aby być zdrowym przez cały rok!

CARPATHIA to coś więcej niż marka terytorialna, to sposób myślenia o Karpatach. Przyłącz się do nas, aby współtworzyć gospodarczy znak jakości Karpat, który skupia najlepsze produkty, atrakcje i usługi o charakterze karpackim.

Więcej informacji o CARPATHII uzyskasz:

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska

www.karpacki.pl

www.visitcarpathia.com

www.wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com

Kategorie
Uroda i zdrowie