Agrotkanina w ogrodzie? Wiemy, do czego ją wykorzystać!

Agrotkanina w ogrodnictwie to jeden z popularniejszych produktów. Zastosuj ją, jeśli chcesz uchronić rośliny przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych i… chwastami. To jednak nie wszystko, wykorzystasz ją także do wielu innych zadań.

Agrotkanina – czym jest?

Agrotkanina to inaczej mata ściółkująca lub mata szkółkarska. To także bardzo mocny materiał polipropylenowy. Dotychczas stosowano ją w architekturze krajobrazu, jednak jej właściwości sprawiły, że coraz częściej używa się jej w:

  • ogrodnictwie,
  • sadownictwie,
  • warzywnictwie,
  • rolnictwie,
  • budownictwie.

Agrotkanina może występować w różnych kolorach: czarnym, brązowym, zielonym, białym, a także w różnych gramaturach. Mata szkółkarska jest trwała i ekonomiczna, ponieważ zawiera stabilizator UV.

Agrotkanina, czyli mata do ściółkowania

Agrotkaninę wykorzystasz do ściółkowania. Zapewni ona roślinom ozdobnym, krzewom i krzewinkom dobre warunki do rozwoju. Mata szkółkarska służy także do eliminacji chwastów, które zaburzają wzrost roślin, ponieważ odbierają im cenne składniki odżywcze z gleby. Dzięki agrotkaninie nie musisz sięgać po herbicydy, czyli środki chemiczne do zwalczania chwastów.

Jak więc widzisz agrotkanina jest produktem, który pozwala Ci działać ekologicznie. Nie musisz już używać tony chemii, a czas spędzony na ręcznym wyrywaniu chwastów możesz poświęcić innym pracom ogrodowym.

Na czym polega fenomen agrotkaniny?

Jak już wspomnieliśmy, agrotkanina jest jednym z lepszych materiałów do ściółkowania. Przepuszcza wodę i składniki mineralne w głąb podłoża, pozwalając jednocześnie zachować glebie odpowiednią wilgotność. Oczywiście wszystko to wpływa na łatwość spulchniania ziemi. Agrotkanina sprawia, że pod jej powierzchnią panuje odpowiednia temperatura, a podłoże jest wilgotne. Sprzyja to rozwojowi korzeni, szybkiemu wzrostowi roślin, a co za tym idzie lepszym plonom.

Włókna polipropylenowe, z których wykonana jest agrotkanina są dla gleby chemiczne obojętne i nie zaburzają jej pH. Mata ściółkująca nie powoduje erozji, ponieważ nie ulega gniciu oraz nie przepuszcza ani grzybów, ani pleśni.

Kiedy najlepiej zastosować agrotkaninę?

Agrotkaninę najlepiej jest zastosować wtedy, kiedy planujesz nowe zasadzenia. Oszczędzisz sobie kłopotu i przestaniesz się zastanawiać, czy Twoja gleba jest odpowiednio nawodniona, a rośliny odżywione. Jak już wiesz, agrotkanina przepuszcza wodę i konieczne do rozwoju krzewów, roślin i drzewek powietrze.

Agrotkaninę możesz wybrać w kolorze trawy, ziemi lub kory. Wiele zależy od aranżacji Twojego ogrodu i Twoich indywidualnych upodobań.

Agrotkanina a agrowłóknina

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka jest różnica między agrotkaniną a agrowłókniną. Zarówno agrotkanina, jak i agrowłóknina służą do ściółkowania, chronią roślinność przed chwastami oraz przepuszczają wodę i nawozy do podłoża.

Kiedy potrzebujesz materiału do osłony roślin i krzewów – wybierz agrowłókninę. Świetnie sprawdzi się na terenach pagórkowatych, gdzie agrotkanina nie zdaje egzaminu (wszelkiego rodzaju kamienie i kora ześlizgują się z niej).

Jeśli zamierzasz jednak wysypać grys, agrotkanina będzie lepsza, ponieważ ostre krawędzie jej nie poprzecinają.

Agrotkanina jest trwała i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Z jej pomocą ochronisz rośliny przed chwastami i czynnikami atmosferycznymi oraz zapewnisz im doskonałe warunki do wzrostu.

Kategorie
Inne