Rozwód z orzekaniem o winie – czy warto się na niego zdecydować?

Zakończenie małżeństwa to zawsze trudna sytuacja, która jest bolesna i stresująca. Bywają jednak sytuacje, w których jest to jeszcze trudniejsze. Mowa tu o przypadkach, w których dojście do porozumienia w kwestiach związanych z rozwodem jest niemożliwe. W takiej sytuacji często zastanawiamy się czy warto zdecydować się na rozwód z orzekaniem o winie. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?

W przypadku tego typu procesów rozwodowych sąd ustala, który z małżonków odpowiedzialny jest za rozpad pożycia małżeńskiego. W przypadku orzeczenia winy, małżonek, który jest uznany za winnego nie może domagać się alimentów od drugiej strony. Co więcej, ma obowiązek alimentacyjny względem niewinnego małżonka, szczególnie w sytuacji, w której rozwód doprowadza do pogorszenia stopy życiowej niewinnego małżonka. Bywa, że musi płacić alimenty nawet dożywotnio. Dla wielu osób orzeczenie o winie ma również znaczenie emocjonalne i moralne.

Jak wygląda proces sądowy w tym przypadku?

Decyzja o złożeniu pozwu o rozwód z orzekaniem o winie powinna być dobrze przemyślana. Procesy rozwodowe tego rodzaju trwają bowiem znacznie dłużej niż w przypadku zgodnego wniosku małżonków. Konieczne jest przesłuchanie świadków, którzy nierzadko stanowią najbliższe osoby małżonków. Bardzo często wymaga również mówienia o sprawach trudnych i wstydliwych. Bywa więc bardzo stresujący i wyczerpujący emocjonalnie. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

Czy warto zdecydować się na rozwód z orzekaniem o winie?

Decyzję co do rodzaju rozwodu warto dobrze przemyśleć. Niemniej w sytuacjach, w których dojście do porozumienia z małżonkiem nie jest możliwe w żadnej kwestii a do tego mamy do czynienia z rażącymi zaniedbaniami z jego strony – warto wziąć pod uwagę orzeczenie o winie.

Podsumowując rozwód z orzeczeniem o winie nie jest procesem łatwym i często wiąże się z trudnymi sytuacjami emocjonalnymi. Niemniej jednak istnieją sytuacje, w których skorzystanie z tej możliwości jest najlepszą opcją. Nie warto się więc jej obawiać.

Artykuł został opracowany dzięki konsultacji z: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/

Kategorie
Dom i rodzina