Wybielanie zębów – koszt, przebieg, efekty

Wiele osób marzy o pięknym, białym uśmiechu, dlatego decyduje się na wybielanie zębów. Istnieje na to kilka sposobów, poczynając od domowych, a kończąc na specjalistycznych zabiegach w gabinecie dentystycznym. Jak można wybielić zęby? Jak przebiega proces wybielania, ile kosztuje oraz jak długo utrzymuje się efekt? Dowiesz się poniżej. 

Jak wybielać zęby?

Istnieje kilka metod na wybielanie zębów. Część z nich to domowe sposoby, takie jak:

  • stosowanie pasków wybielających, zawierających substancję aktywną w postaci nadtlenku wodoru; 
  • stosowanie specjalnych żeli czy past wybielających, zawierających nadtlenek wodoru oraz substancje ścierne (np. węglan wapnia lub tlenek krzemu), przy czym ich zbyt długie używanie może spowodować, że uszkodzone zostanie szkliwo. 

Możliwe jest również skorzystanie z metod profesjonalnych, wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Wśród nich wskazać można:

  • wybielanie laserowe, podczas którego na zęby nakłada się żel zawierający nadtlenek wodoru (w znacznie większym stężeniu niż to występujące w paskach oraz pastach), a następnie jest on aktywowany za pomocą wiązki lasera diodowego;
  • wybielanie za pomocą lamp emitujących światło niebieskie, które aktywuje preparat z nadtlenkiem wodoru; 
  • wybielanie za pomocą specjalnych nakładek, wykonywanych indywidualnie dla danego pacjenta, które zakłada on w domu na kilka godzin dziennie lub na noc. 

Wybielanie zębów u dentysty – jak długo trwa i ile kosztuje?

Wybielanie zębów to zabieg, który może kosztować do kilku tysięcy złotych. Największy wpływ na cenę ma wybrana metoda leczenia. W przypadku samodzielnego wybielania zębów koszty zaczynają się bowiem już od 20 złotych (tyle mogą kosztować najtańsze paski oraz pasty wybielające). Profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym są co prawda droższe, ale i dużo bardziej skuteczne. Najlepszy efekt można otrzymać dzięki zastosowaniu wybielania laserowego, który trwa ok. 30 minut. Koszt takiego zabiegu to kwota rzędu 600-2000 zł (za oba łuki zębowe). Wybielanie za pomocą lamp może trwać natomiast do godziny, a koszt zabiegu jest porównywalny do wybielania laserowego. Najtańszym z profesjonalnych zabiegów jest wybielanie nakładowe. Kosztuje ono od 400 do 800 zł, przy czym metoda ta wymaga najwięcej czasu. Po pierwsze, w przypadku tego rodzaju wybielania konieczne jest zarezerwowanie czasu na co najmniej kilka wizyt u lekarza. Po drugie, nakładki należy nosić ok. dwóch tygodni, zatem efekt nie jest natychmiastowy. 

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów? 

W zależności od wybranej metody efekt wybielania może utrzymać się nawet do 3 lat. Po przeprowadzonym zabiegu niezwykle ważna jest także higiena jamy ustnej. Im lepiej będziemy o nią dbać, tym efekt pozostanie z nami na dłużej. Co więcej, aby zęby pozostały białe na długo, należy stosować się do zaleceń lekarza stomatologa, np. unikać napojów oraz potraw, które mogłyby spowodować przebarwienia (takich jak kawa, herbata czy czerwone warzywa). 

Kategorie
Uroda i zdrowie