Jak działa sól w zmywarce?

Zmywarka należy do jednych z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Dzięki odpowiednim użytkowaniu oraz czyszczeniu możemy zwiększyć jej żywotność, a dzięki konkretnym produktom – efekty mycia. Dobór właściwych detergentów pozwala nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale szczególnie istotna jest sól do zmywarki. Jak ona działa i dlaczego trzeba z niej korzystać?

Sól do zmywarki – podstawowe działanie

Od kiedy na rynku pojawiły się produkty do zmywarki typu „3 w 1”, wiele osób zrezygnowało ze stosowania soli w codziennym korzystaniu z tego urządzenia, co jest niestety ogromnym błędem. Woda kranowa jest przeważnie dość twarda, zawiera związki wapnia i magnezu, więc przy długim używaniu sprzętów AGD kamień osadza się na wszystkich ich elementach, a tym samym znacznie zmniejsza się jego żywotność.

Aby tego uniknąć, stosuje się sól do zmywarek. Jest to chlorek sodu, który wspomaga działanie zamontowanego wewnątrz zmywarki wymiennika jonowego – służy on do zmiękczania wody, a także niweluje powstawanie osadów. Produkt jest w postaci dużych granulek, by wolno się rozpuszczał i został dobrze rozprowadzony w urządzeniu. Warto też pamiętać o tym, że soli do zmywarek nie można zastąpić zwykłą solą kuchenną – sól kamienna, himalajska czy morska zawierają w sobie dodatkowe minerały, które jeszcze bardziej mogą wpływać na uszkodzenie filtra.

Czy sól do zmywarek jest niezbędnym produktem?

Przez związki wapnia i magnezu w wodzie kranowej na naczyniach powstają białe zacieki. Im woda twardsza, tym nieestetycznych plam będzie więcej. Również naczynia mogą zostać niedomyte przez zapchane dysze w spryskiwaczu. Następne efekty zauważalne są po dłuższym czasie niestosowania soli do zmywarek – mogą zapychać się filtry, które po jakimś czasie będą już nie do doczyszczenia i będzie się to wiązało z wymianą tej części. Koszt takiej usługi nie należy do najmniejszych i może wynosić więcej niż połowa wartości zmywarki.

Niewidoczne dla oczu jest to, że przez osadzający się kamień niszczą się również wewnętrzne części zmywarki, co może prowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia. Warto więc dbać o uzupełnianie soli w zmywarce, a większość modeli posiada kontrolną diodę informującą o tym, czy produktu jest wystarczająco. Sól wsypuje do pojemnika znajdującego się na dnie zmywarki, a jeśli występuje problem z otworzeniem go, to warto zapoznać się z instrukcją danego urządzenia. Podczas wsypywania soli trzeba pamiętać, by nie przepełnić pojemnika (należy zostawić 1-2cm odstępu od krawędzi otworu pojemnika).

Jaką sól do zmywarki wybrać?

Najlepszą opcją jest wybór detergentów od sprawdzonych marek. Na uwagę zasługuje zestaw do zmywarek Ludwik, który zawiera płyn nabłyszczający, proszek do zmywarki i sól ochronną. Taki zbiór produktów pomoże uporać się z niechcianymi zaciekami oraz niedomytymi naczyniami. Środki Ludwik do zmywarki chronią metalowe sztućce i garnki  oraz zapewniają świeżość naczyń.

Kategorie
Inne