Wina z RPA – kluczowe informacje

Winorośl przywędrowała do RPA zaledwie 300 lat temu, ale tutejsza produkcja wina znajduje się w pierwszej dziesiątce u na świecie. Dowiedz się, dlaczego popularność południowoafrykańskiego wina stale rośnie.

Czym się wyróżniają wina z RPA?

Mimo że tradycje winiarskie w tym zakątku świata nie sięgają daleko wstecz to już gleby należą do najstarszych na świecie. Klimat jest wprost wymarzony do produkcji wina dzięki nasłonecznieniu i oceanicznej bryzie. W wielu rejonach suchy i słoneczny klimat do złudzenia przypomina warunki śródziemnomorskie. Wina z RPA uznawane są więc za łącznik pomiędzy Nowym a Starym Światem.

Wytwory z ponad 600 winnic dają w sumie blisko 4% globalnej produkcji wina. Tutejsze wina znane są z pełnego ciała i wysokiej zawartości alkoholu.

Co ciekawe, nie obowiązują tu te same przepisy co w Europie odnośnie win różowych, dlatego mogą powstawać one poprzez mieszanie win czerwonych i białych.

Obfitość tutejszych mikroklimatów umożliwia tworzenie zarówno łagodnych, kremowych win jak i cięższych trunków o wyrazistym, złożonym bukiecie. Każdy znajdzie więc wśród win południowoafrykańskich coś dla siebie.

Jak wybrać wino z RPA?

Pomocna może być klasyfikacja przypominająca europejskie apelacje. Certyfikat Wine of Origin gwarantuje jakość wina i wskazuje na jego pochodzenie nie tylko w odniesieniu do regionu, ale nawet subregionu i gminy. Z kolei termin Estate oznacza przynależność do konkretnej posiadłości, w skład której może wchodzić kilka winnic. Etykieta informuje również o składzie szczepowym.

Południowoafrykańskie wina czerwone

Wysokie temperatury sprzyjają uprawie Syraha. Szczep ten daje wina o wysokiej zawartości alkoholu i soczystym, złożonym bukiecie. Może rozwijać aromaty dojrzałych czarnych owoców, a także ziemiste czy mięsne nuty.

Doskonałym przykładem wielopiętrowego bukietu jest DRAGONFLY Shiraz. Początkowo delikatny i subtelny, powoli odsłania pikantniejsze nuty goździków i cynamonu, by rozpłynąć się w długim finiszu.

Dumą narodową jest Pinotage. Aż 95% globalnej produkcji tego szczepu pochodzi z RPA. Winorośl powstała ze skrzyżowania Pinot Noir i Cinsault. W rezultacie powstał szczep, który daje lekkie, ale pełne, cieliste wino. Wina z Pinotage są dobrze zharmonizowane i aksamitne, z wyraźną kwasowością. W bukiecie można doszukać się czerwonych owoców, jeżyn, dojrzałych bananów, a także korzennych przypraw. Tę wyjątkową mieszankę dopełniają aromaty ziemi i dymu, a czasami również kawy i czekolady.

Aby przekonać się, co tak niezwykłego jest w tym winie, wypróbuj DRAGONFLY Pinotage. Dobrze zbudowane aromatyczne wino o przyjemnych owocowych nutach harmonijnie łączy zapach śliwki i korzennych przypraw.

Południowoafrykańskie białe wina

Wśród białych szczepów istotną pozycję zajmuje Chenin Blanc. Młode wino tej odmiany orzeźwia soczystymi aromatami brzoskwini, moreli i czereśni. Natomiast starzenie w drewnie pozwala mu rozwinąć głębsze tostowe, dębowe nuty.

Dobrym wyborem zarówno dla tych, którzy po raz pierwszy zetknęli się z tym szczepem, jak i bardziej doświadczonych koneserów, jest KLIPPENKOP Chenin Blanc. Intensywnie aromatyczne wino o egzotycznych nutach ananasa i melona zapewni Ci długotrwałe poczucie świeżości i lekkości.

Po więcej win z całego świata zajrzyj na Wybieramwino.pl.

Kategorie
Inne