Kiedy powstał pierwszy gramofon z tubą?

Macro view of the old style retro vintage music record player turntable with vinyl disc

Przeglądając oferty sklepu Dogramofonu.pl, można natknąć się na niezwykle piękne, doskonale zachowane, okazale wyglądające gramofony z tubą. Przy kilku z nich znajdujemy informację, z którego roku pochodzą. Znajdziemy model z roku 1915 i taki z 1905. Niejeden wówczas zastanawia się, kiedy właściwie powstał pierwszy gramofon z tubą.

Pierwszy gramofon z tubą wzorowany był na fonografie. Wzmianka o tym drugim pojawiła się w 1857 roku, kiedy to Martinville nagrał dźwięk, używając swojego wynalazku. Choć tuba była częścią składową urządzenia, to nie można jeszcze o nim mówić jak o gramofonie. Fonoautograf nie odtwarzał nagrywanych przez siebie dźwięków.

Edison czy Berliner – kto jest twórcą gramofonu?

Niektórych może zdziwić fakt, że swój wkład w powstanie gramofonu miał Edison. W 1877 roku przy pomocy fonografu udało mu się zapisać dźwięk i odtworzyć go. Za głośnik i mikrofon posłużyła duża, lejkowata, wykonana z metalu tuba. Uczony opatentował fonograf 19 lutego 1878 r. W tym samym roku powstał gramofon.

Za jego twórcę uznaje się Emila Berlinera. Jego wynalazek pozwolił na odtwarzanie płyt. Te pierwsze odtwarzane były od środka na zewnątrz – to różniło ówczesny gramofon od współczesnych. Berliner zasłynął jednak nie tylko jako twórca gramofonu, ale także płyt do niego. Pierwsze kopie tychże płyt zaczął tworzyć w 1892 roku.

Gdzie dziś szukać gramofonu z tubą?

Przez lata gramofony ewoluowały. Ich twórcy pracowali nad zmianą wyglądu urządzeń, dostosowywali je do odtwarzania nowych rodzajów płyt, które mieściły coraz to dłuższe nagrania. Sam gramofon zmieniał się wizualnie. Zmniejszono wymiary i przestawiono kąt nachylenia tuby. Ciągle trwały prace nad prędkością odtwarzania.

O tym, że gramofon z tubą jest sprzętem z duszą, nie trzeba nikogo przekonywać. Stare gramofony wracają do łask. Zarówno je, jak i płyty winylowe, znaleźć można w dobrych sklepach internetowych. Jeśli szukasz sprzętu wysokiej klasy, który przeniesie Cię do minionej epoki, zajrzyj na stronę Dogramofonu.pl.

Kategorie
Inne