Sypialnia to jedna z najintymniejszych przestrzeni mieszkania. W związku z tym, że spędzamy w niej bardzo dużo czasu, gdyż ponad 1/3 doby, jej aranżacja powinna być w pełni dopracowana. Nawet jeśli metraż sypialni jest stosunkowo niewielki, pomieszczenie można urządzić tak, aby jednocześnie było funkcjonalnie i stylowo.
W sypialni dużo trudniej niż w kuchni, czy salonie zaaranżować mniejszą przestrzeń. Tak jak w przypadku tych pierwszych mamy większe wybór w zastosowanych rozwiązaniach zarówno od względem doboru mebli, rozmieszczenia sprzętów, tak w sypialni jest nieco inaczej. W przestrzeni sypialnianej z założenia powinny się znaleźć się duża szafa oraz sporych rozmiarów łóżko. Równocześnie sypialnia powinna odzwierciedlać temperament właściciela mieszkania, gdzie estetyka nie powinna tracić na rzecz funkcjonalności. – Dla jednych powinna być to oaza spokoju, w której największe znaczenie mają elementy budujące delikatność i subtelność danej przestrzeni. Dla właścicieli dynamicznych charakterów, sypialnia powinna być przede wszystkim wyrazista. Na przeszkodzie nie powinna stać jej wielkość, gdyż nawet na małej powierzchni można znaleźć miejsce na pojemne i nierzucające się w oczy schowki – informuje Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.
Łóżko i szafa w roli głównej
– W współczesnych aranżacjach przestrzeni sypialnianej zdecydowanie zwycięża nowoczesność i minimalizm. Meble sypialniane, zwłaszcza przy małej przestrzeni powinny być „lekkie”, czyli nieprzytłaczające wnętrza zarówno ciężką zabudową, jak i dobraną kolorystyką – informuje Katarzyna Drabik, specjalista z firmy Komandor.
Sercem sypialni jest oczywiście łózko. Choć niemal każdy marzy o dużym, królewskim łożu, nie zawsze przekłada się to na funkcjonalność przestrzeni. Czasami warto zrezygnować z jego olbrzymiego rozmiaru i wybrać to mniejsze, które nadal będzie wygodne. Nie stracimy na komforcie snu, zyskamy natomiast na codziennej wygodzie korzystania z pomieszczenia. Ponadto łóżko może stać się miejscem ukrycia różnorodnych schowków. Co ważne, wybierając poszczególne meble zarówno łóżko, szafki nocne oraz komoda powinny nawiązywać do jednej, spójnej stylistyki. Nie naruszy to harmonii wnętrza.
Niejedna pani domu marzy o połączeniu przestrzeni sypialnianej z garderobianą. Przestrzeń oddzielająca głównie sypialnie od łazienki. lub salon od sypialni stanowi funkcjonalne rozwiązanie w każdym domu, stanowiąc idealną przestrzeń pozwalającą uporządkować rzeczy domowników. Alternatywą dla garderoby, która jednak zajmuje przynajmniej kilka metrów kwadratowych z całkowitej powierzchni mieszkania, może być funkcjonalna zabudowa wnęki, zaaranżowana bez względu na jej wymiar i kształt. Szafa z drzwiami przesuwnymi w zależności od wielkości pokoju i ustawienia ścian, może zajmować całą przestrzeń między dwoma ścianami, stanowić zabudowę wnęki lub być umiejscowiona w narożu pomieszczenia. – Drzwi szafy powinny zostać wykonane z takich materiałów, aby pasowały do kolorystyki i stylistyki pomieszczenia. W tego typu aranżacjach, odległość pomiędzy szafą a łóżkiem nie musi być duża, a ponadto otwarcie drzwi szafy nie jest dla niej formą blokady. Należy jednak pamiętać, że w przypadku drzwi przesuwnych, konieczna wolna przestrzeń przed szafą wynosi 70 cm, w przypadku drzwi otwieranych w sposób tradycyjny 120 cm – informuje Katarzyna Drabik, z firmy Komandor.
Ponadto funkcjonalna aranżacja wnętrza szafy jest możliwa, dzięki zastosowaniu modułów, które można układać w różnorodnych kompilacjach. W szafie zaprojektowanej według naszych potrzeb możemy trzymać rzeczy nie tylko te, które potrzebne są nam na bieżąco ale również takie, które są rzadziej używane.
Ważna kolorystyka, oświetlenie i aranżacyjne detale
Kolory ścian w pomieszczeniach mniej doświetlonych powinny być przede wszystkim jasne. Najmniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się niezawodna biel, którą można zrównoważyć intensywnym kolorem mebli. Z kolorami nie należy jednak przesadzać. Warto zachować umiar i wykorzystać maksymalnie cztery barwy. W sypialni dobrze sprawdzi się biel z akcentami beżu, szarości lub granatu. Wybór kolorystyki należy przede wszystkim od indywidualnych preferencji właściciela. Aranżacja sypialni w bielach gwarantuje uzyskania efektu klasyki oraz elegancji jednocześnie, jednak przełamanie jej wyrazistą kolorystyką na pewno wprowadzi powiew oryginalności. Kolor ten doskonale wpisuje się w styl nowoczesny, minimalistyczny, a także klasyczny.
Narzędziem pomocnym do tworzenia optycznie większych przestrzeni jest również gra światłem oraz powierzchnie lustrzane. Odpowiednie oświetlenie ważne będzie do osób, które lubią czytać w łóżku, czyli ze względów praktycznych, ale i z estetycznych, kiedy chcemy, aby w sypialni zapanował odpowiedni nastrój. W sypiali powinno jednak dominować światło ciepłe i miękkie. Istotną rolę w aranżacji wnętrz odgrywa również naturalne światło, które rozświetla całą sypialnię. Jeśli sypialnia wyposażona jest w duże okno, ono samo może stać się ważnym elementem dekoracyjnym.