Kilka pomysłów na zrobienie biżuterii z użyciem drobnych kamieni

Dla wielu kobiet biżuteria jest nieodłącznym dodatkiem garderoby, który towarzyszy im nie tylko przy świątecznych, eleganckich kreacjach, ale także nie wyobrażają one sobie nie założyć ozdób do codziennych stylizacji. Szczególnie popularną i budzącą zainteresowanie biżuterią jest ta wykonana z kamieni naturalnych. Dlaczego warto zwrócić na nią uwagę i jak stworzyć własne dodatki DIY z drobnych koralików? Oto kilka prostych pomysłów, z którymi poradzi sobie każdy!

Wyjątkowość kamieni półszlachetnych do wyrobu biżuterii

Dlaczego warto korzystać z kamieni naturalnych przy wyrobie biżuterii? Wykonane z nich koraliki występują w bogatej gamie kolorystycznej, różnorodnych kształtach i wielkościach, a także część z nich cechują niezwykłe efekty optyczne, np. kociego oka czy migotania.

Wybierając kamienie półszlachetne do wyrobu biżuterii, mamy szansę stworzyć niepowtarzalne dodatki o ponadczasowym charakterze – niezależnie od epoki czy trendów, ozdoby z kamieni naturalnych lub z ich dodatkiem zawsze są modne i chętnie noszone. Ponadto, taka biżuteria pomoże doskonale podkreślić nasz indywidualny styl czy osobowość, a to wszystko dzięki mnogości form i cech charakterystycznych.

Dlatego bez względu na to, czy zależy nam na prostej, skromnej biżuterii czy bogato zdobionych dodatkach, wplecenie w biżuteryjne kompozycje koralików z kamieni naturalnych będzie zawsze doskonałym wyborem.

Barwny pierścionek na gumce

Jedna z najprostszych i szybszych metod tworzenia dodatków DIY polega na nawlekaniu koralików do biżuterii na gumkę, żyłkę lub jedwabne nici. Z wyrobem pierścionków tym sposobem poradzi sobie każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania, sprawności manualnej czy ilości cierpliwości.

Do wykonania ozdobnych, niepowtarzalnych pierścionków potrzebna nam więc będzie gumka, ulubione kamienie naturalne do biżuterii oraz chęci do stworzenia czegoś wyjątkowego.

Jak zrobić je krok po kroku? Wystarczy, że nawleczemy pewną ilość koralików na gumkę, sprawdzimy, czy długość stworzonej kompozycji kamieni wystarczy na pełny pierścionek, a następnie zawiążemy supełek. I gotowe!

Minimalistyczna bransoletka ze sznurka

Drobne kamienie półszlachetne możemy wykorzystywać także przy wyrobie biżuterii na sznurku bądź delikatnych niciach. Szeroka gama kolorystyczna materiałów, na które nawlekamy koraliki, daje możliwość komponowania zarówno wielobarwnych i bogato zdobionych bransoletek, jak i minimalistycznych, z pojedynczymi kamieniami naturalnymi.

Jeśli nie mamy pomysłu na własną, oryginalną biżuterię, a zależy nam na prostocie i niebanalnych zestawieniach kolorystycznych, warto postawić na bransoletkę z takich kamieni naturalnych, jak np. różnej wielkości szmaragdy czy szafiry z brzoskwiniowymi agatami, na czarnym bądź srebrnym sznurku jedwabnym.

Wystarczy, że zaopatrzymy się w zestaw naturalnych kamieni do biżuterii, sznurek w wybranym kolorze, końcówki do bransoletki, karabińczyk, kółka zaciskowe, nożyczki, szczypce (do zaciskania końcówek) i ewentualnie krótki łańcuszek (do modyfikowania długości bransoletki).

Pierwszym krokiem do wykonania takiej biżuterii jest zrobienie supełka na sznurki (dzięki niemu koraliki nie będą się przemieszczać). Następnie nawlekamy wybrane kamienie naturalne, zawiązujemy kolejny supeł i tak przygotowany ciąg przykładamy do nadgarstka, aby sprawdzić, w jakim miejscu odciąć sznurek, jednocześnie zostawiając kawałek na kolejne supełki, potrzebne do utrzymania zacisków. Zaciski zamykamy szczypcami, dodajemy karabińczyk z jednej strony bransoletki i z drugiej kółeczka z ewentualnym łańcuszkiem. Ostatnim krokiem jest zapięcie gotowego dodatku na nadgarstku i czerpanie satysfakcji z własnoręcznie wykonanej biżuterii.

Opcjonalnie możesz też robić supełki co każdy lub co wybrany koralik, co nada Twojej bransoletce jeszcze bardziej unikalnego wyglądu.

miejsce na foto1

Naszyjnik w formie łańcuszka z kamieniami naturalnymi

A może wolisz mieniący się szlachetnymi barwami kamieni naturalnych naszyjnik? W tym wypadku warto postawić na łańcuszek (dowolnej długości) z zawieszką z koralików wykonanych z tych niezwykłych kruszców.

Potrzebne nam będą: dwa kawałki łańcuszka z karabińczykiem i kółeczkiem zaciskowym, koraliki z kamieni naturalnych, drucik jubilerski i szczypce.

Bierzemy drucik jubilerski. Jeden z jego końców zaokrąglamy i za pomocą oczka zaciskowego łączymy z jednym kawałkiem łańcuszka. Na drucik nawlekamy wybrane drobne kamienie naturalne. Następnie zawijamy w kółko jego drugi koniec i łączymy za pomocą kółeczka zaciskowego z drugim łańcuszkiem. Na końcu jednego z łańcuszków mocujemy karabińczyk.

Jeśli chcemy stworzyć zestaw biżuterii z kamieni półszlachetnych, warto do takiego naszyjnika analogicznie wykonać bransoletkę.

Elegancka broszka z drobnymi kamieniami naturalnymi

Przy broszce możemy spróbować bardziej zaawansowanej techniki, jaką jest sutasz. Połączenie kamieni naturalnych przeznaczonych do wyrobu ze specjalnymi nićmi stanowi doskonałą biżuterię na każdą okazję.

Nie nosisz broszek? Nic straconego! Zawsze możesz wykonać taką biżuterię w dwóch sztukach i zamiast mocować do niej agrafkę, dodać bigle i nosić jako kolczyki.

Do wykonania broszki metodą sutaszu potrzebujemy nici i igły, różnej grubości, długości i koloru sznurki do sutaszu, koraliki z kamieni naturalnych, klej, agrafka (lub bigle, jeśli decydujemy się na kolczyki), nożyczki.

Inspirujące kompozycje, wskazówki i tutoriale pokazujące, jak wykonać unikatową biżuterię techniką sutaszu, znajdziemy np. na blogu Korallo. I chociaż jest to metoda wymagająca więcej czasu niż wcześniej omówione, to zdecydowanie efekt takiego dodatku jest wart każdej chwili.

Kategorie
Piękno