Szukając mieszkania z rynku pierwotnego, spotkać można się z pojęciem stanu deweloperskiego. Co dokładnie się pod nim kryje i czego można się spodziewać po tym standardzie? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ stan deweloperski ma kilka wariantów. Jakich?
Co oznacza stan deweloperski?
Stan deweloperski dotyczy przede wszystkim nowych inwestycji – mieszkań i domów. Powszechnie to pojęcie rozumie się jako stan po wykonaniu niezbędnych prac mających na celu wykończenie nieruchomości. Kupując lokal w stanie deweloperskim, owo wykończenie leży po stronie nowego właściciela, nie należy go oczekiwać od dewelopera.
Należy tutaj zaznaczyć, że stan deweloperski mieszkania nie jest jednoznaczny ze stanem surowym. Są to dwa różne pojęcia. W przypadku lokali w stanie surowym deweloper nie wykonuje żadnych prac wykończeniowych w budynku, a jedynie zakańcza budowę. W praktyce więc wstawia stolarkę okienno-drzwiową, ścianki działowe i montuje pokrycie dachowe. Stan deweloperski jest kolejnym etapem budowy i polega na wstępnym wykańczaniu pomieszczeń.
Co zawiera standard deweloperski?
To, co zawiera stan deweloperski, nie jest jasno określone przepisami prawa. Sprawia to, że to jakie prace zostaną wykonane w lokalu przez dewelopera, zależy od niego samego i zawartej z nim umowy. W każdej inwestycji stan deweloperski może się nieco różnić. Stąd też zaleca się dokładne sprawdzenie, jakie prace zobowiązuje się wykonać inwestor przed zakupem mieszkania lub domu. Zakres tych prac powinien być wpisany do umowy.
Warto tu jednak wspomnieć, że na rynku istnieją pewne standardy, do których stosuje się znaczna część deweloperów. W zakresie wykonywanych przez nich prac wchodzi otynkowanie ścian instalacja ogrzewania, przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacja elektryczna, podłogi (wylewka podłogowa), okna i drzwi wejściowe.
W droższych inwestycjach, zlokalizowanych w topowych dzielnicach jak np. warszawskie Śródmieście czy krakowskie Stare Miasto często spotykanym rozwiązaniem jest standard deweloperski premium. Oznacza to, że zakres prac ze strony inwestora jest szerszy, np. zostaje wykonane wykończenie ścian i sufitów tynkiem, a następnie białą farbą. Często też pod pojęciem stanu deweloperskiego kryje się użycie lepszej jakości materiałów.
Zalety mieszkań w stanie deweloperskim
Obecnie większość nowych mieszkań oferowana jest w stanie deweloperskim. Zainteresowanie nimi jest bardzo duże i wynika nie tylko z dużej dostępności, ale także z licznych plusów tego rozwiązania. Przede wszystkim nieruchomości w tym standardzie są o wiele tańsze niż lokale wykończone pod klucz. Oczywiście może się zdarzyć, że koszt wykończenia finalnie okaże się droższy niż ten oferowany przez dewelopera, ale plusem jest możliwość samodzielnej aranżacji – zgodnej z gustem i potrzebami właściciela lokalu. Niestety remonty i wykończenie wnętrz wiążą się zawsze z poświęconym czasem i energią, a także koniecznością znalezienia dobrej ekipy budowlano-remontowej. Dla niektórych osób będzie to znaczący minus mieszkań w stanie deweloperskim. Dla nich deweloperzy tworzą więc oferty lokali wykończonych pod klucz, do których wystarczy wstawić meble.