Marynarki męskie – co wybrać?

Czy wiecie, że marynarki męskie kiedyś były noszone tylko przez marynarzy i robotników jako bardzo funkcjonalne okrycia? W kolejnych latach marynarka stała się nieodłącznym elementem eleganckiego mężczyzny. Dzisiaj wszechstronna marynarka jest podstawową i konieczną częścią szafy każdego modnego pana. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, marynarka przyda nam się przy większości okazji.

Rodzaje marynarek męskich

Marynarki męskie jako osobny element stroju zaczęły się cieszyć powodzeniem wśród panów już w 1925 roku. Od tego czasu, z roku na rok, krój i dopasowanie zmieniały się bardzo szybko. Po kilku latach marynarki miały coraz to bardziej sportowy kształt, a kamizelki zaczęto zastępować swetrami. Podstawowe rodzaje marynarek to:

  • jednorzędowe;
  • dwurzędowe;
  • przez wzgląd na klapę;
  • przez wzgląd na kieszenie.

Są to podstawowe modele marynarek; oczywiście można by było wymienić także rodzaje marynarek nawiązujących do kraju pochodzenia, np. angielskie czy amerykańskie, natomiast kwintesencją prostoty i elegancji będą właśnie te podstawowe. Choć zazwyczaj liczy się każdy element stroju mężczyzny, to właśnie marynarka zasługuje na to, by zajmować najważniejsze miejsce w męskiej stylizacji. Nic tak nie poprawi naszej sylwetki jak dobrze skrojona marynarka.

Zdecydowany must have każdego mężczyzny

Granatowa marynarka to klasyka i każdy mężczyzna powinien taką posiadać. Warto jednak pamiętać, że nie tylko kolor odgrywa tu ważną rolę, ale zdecydowanie tak samo ważny jest krój marynarki, który będzie idealnie pasował do naszej sylwetki. Kiedy odwiedzamy wybrany sklep z odzieżą, w którym możemy kupić marynarki dobrej jakości, zawsze znajdzie się tam osoba, która na pewno doradzi nam, jaki konkretny wariant będzie pasował do naszej budowy ciała.

Marynarka, tak jak koszula, może być noszona na co dzień – obecnie ta część stroju nie jest już postrzegana wyłącznie w kategoriach wyjątkowych okazji. By jednak wydobyć z niej urok, warto wiedzieć, jak prawidłowo ją nosić. W jaki sposób dobrać marynarkę? Z czym ją zestawiać, a czego zdecydowanie unikać? Postaramy się delikatnie podpowiedzieć.

Najczęstsze błędy popełniane przy doborze marynarki idealnej

Najczęstszym popełnianym błędem jest to, że nasza marynarka męska ma za długie rękawy. Aby prawidłowo nosić marynarkę, należy dopasować rękawy w pozycji stojącej z luźno opuszczonymi rękami wzdłuż tułowia. Rękaw powinien się kończyć 2-3 cm za nadgarstkiem, ponieważ jeżeli założymy do marynarki koszulę z mankietami, powinny być one wysunięte przed rękaw.

Za duży rozmiar to kolejna często spotykana pomyłka. Warto pozbyć się okropnego nawyku kupowania ubrań rozmiar większych. Moda na duże i workowate marynarki już dawno odeszła do lamusa. Teraz ważną rolę odgrywa jej dopasowanie, dzięki czemu nie zaburza, a uwydatnia naszą stylizację.

Marynarka powinna być przede wszystkim czysta i zadbana – warto co jakiś czas oddać ją do pralni, gdzie zostanie dobrze wyczyszczona i odprasowana. Pranie w pralce mogłoby ją uszkodzić.

Bardzo wypchane kieszenie również są często spotykane. Marynarka męska wygląda wówczas niekorzystnie i nieestetycznie. Dobrym pomysłem jest nierozpruwanie kieszeni które zostały oryginalnie zaszyte i zafastrygowane.

Ostatnia rzecz, na którą zwrócić uwagę, to rozpięta marynarka. Elegancką marynarkę zawszę powinniśmy nosić zapiętą, dopiero w momencie siadania powinniśmy ją rozpiąć, a zaraz po wstaniu zapiąć. Są oczywiście wyjątki, jak w przypadku marynarki dwurzędowej – tej z kolei nie należy rozpinać, ponieważ traci ona na elegancji. Można odejść od tej zasady w sytuacji, kiedy zamiast tradycyjnej koszuli postawiliśmy na t-shirt.

To tylko podstawowe zagadnienia, jakie przedstawiliśmy w tym artykule. Może dzięki naszym poradom nie będzie sprawiać wam już kłopotu dobór odpowiedniej marynarki. Teraz, gdy odwiedzicie sklep z odzieżą, będziecie wiedzieli, na co zwrócić uwagę przed zakupem. By stylizacja rzeczywiście dobrze się prezentowała, powinna być nie tylko modna – my sami powinniśmy się w niej czuć swobodnie i komfortowo.

Kategorie
Garderoba