Jak prawidłowo czesać brodę?

Zadbana i dobrze wypielęgnowana broda to synonim męskości i prawdziwy znak rozpoznawczy niejednego dżentelmena. Poczochrana wygląda nieestetycznie i niestety przynosi właścicielowi więcej szkody niż pożytku. Nieodłącznym elementem pielęgnacji długiej brody powinno być jej szczotkowanie. Dlaczego jest tak ważne i jak robić to prawidłowo?

Dlaczego warto regularnie szczotkować brodę?

Podstawowym powodem, dla którego należy regularnie czesać brodę, jest higiena. Niestety już nawet dłuższy zarost ma tendencję do „zbierania” wszelkich nieczystości: zarówno pyłków z powietrza, jak i resztek jedzenia. Regularne szczotkowanie i przeczesywanie brody pozwala pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń.

Długa broda ma niestety tendencję do plątania się. Nieczesana szybko stanie się sucha, a włosy zaczną się łamać. Poczochrana broda wygląda też niechlujnie. Ułożenie włosów przy pomocy szczotki lub kartacza sprawia, że broda prezentuje się estetycznie i schludnie.

Szczotkowanie brody wpływa korzystnie nie tylko na estetykę zarostu, ale również na kondycję włosów. Masaż skóry, jaki przy okazji czesania wykonujesz, pobudza krążenie krwi. To sprawia, że do cebulek włosa dociera więcej tlenu oraz składników odżywczych. Dzięki temu włosy są również pobudzone do wzrostu. Co więcej, regularne czesanie złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu na włosach nie osadza się łupież.

Czym należy pielęgnować brodę i wąsy?

Wiesz już, dlaczego warto regularnie czesać nawet niewielki zarost. Zobacz, które akcesoria sprawdzą się w tym najlepiej:

  • Szczotka do brody – najczęściej drewniana, z rączką. Dobrze, gdy wykonana jest z naturalnego włosia, np. z dzika. Wchodzi głęboko w zarost, pozbywając go zanieczyszczeń. Przy okazji masuje skórę, pobudzając krążenie krwi.
  • Kartacz – jego budowa jest bardzo podobna do szczotki. Również składa się z drewnianej podstawy i naturalnego włosia. W odróżnieniu od szczotki nie posiada rączki.
  • Grzebień – grzebień w odróżnieniu od szczotki do brody i kartacza nie masuje skóry. Sprawdza się natomiast lepiej w układaniu zarostu i nadawaniu mu pożądanego kształtu.

Jak czesać brodę w prawidłowy sposób?

Brodę należy czesać regularnie, przynajmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Rano, kiedy włosy są splątane, najlepiej robić to kartaczem lub szczotką do brody. Zdecydowanym, ale uważnym ruchem przyłóż go do brody i przeczesz zarost. Jeśli Twoje włosy są wyjątkowo splątane, na początku zrób to delikatniej, by ich nie wyrwać, ani nie połamać. Kiedy broda jest już przeczesana, nałóż kosmetyki do pielęgnacji (np. olejek do brody) i ponownie ją przeczesz, tym razem grzebieniem. Jednocześnie nadaj brodzie pożądany kształt.

W trakcie pielęgnacji wieczornej przeczesz brodę kartaczem przed jej umyciem. Dzięki temu usuniesz z włosów większe zanieczyszczenia oraz rozplączesz włosy. Po umyciu przeczesz brodę ponownie, aby uniknąć splątania włosów przez noc.

Pamiętaj, by utrzymywać szczotkę do brody oraz kartacz i grzebień w czystości. Regularnie pozbywaj się z akcesoriów włosów oraz zanieczyszczeń. Brudna szczotka jest nie tylko nieestetyczna, ale również niebezpieczna dla podrażnionej skóry.

Więcej przydatnych informacji na https://4buddies.pl/

Kategorie
Poradniki