Jak dobrać buty ze skóry do garnituru?

Masz garnitur ale nie masz do niego odpowiednich butów? W takim razie dobrze, że tu trafiłeś. Przeczytaj nasz poradnik, jak dobrać buty skórzane do garnituru i dopasuj je pod względem rodzaju i koloru butów.

Rodzaje butów do garnituru

Istnieje kilka rodzajów butów skórzanych do garnituru. Każdy z nich różni się od siebie krojem oraz ilością zdobień. Dobierz rodzaj butów do garnituru, który posiadasz.

Oxfordy – buty skórzane do garnituru

Oxfordy to najpopularniejszy model męskich butów ze skóry do garnituru. Zapewne nie raz miałeś je już na nogach. Pasują przede wszystkim do eleganckich przyjęć. Swoją nazwę zawdzięczają Uniwersytetowi Oxfordzkiemu, którego studenci szczególnie upodobali sobie ten rodzaj skórzanego obuwia. Ich cechą charakterystyczna jest okrągły, nakładany nosek i zamknięta przyszwa. Są smukłe i wąskie.

Derby – obuwie do garnituru

Derby, tzw. angielki, to rodzaj wizytowych butów skórzanych do garnituru z obłożyną naszytą na przyszwę. Co więcej, w odróżnieniu do oxfordów nie posiadają szwu poprzecznego, który oddzielałby nosek od reszty przyszwy. Jeśli masz wysokie podbicie i codziennie nosisz się elegancko, derby to buty do garnituru dla Ciebie. Ich dużą zaletą jest duża uniwersalność. Ich wygląd sprawia, że można je traktować jako obuwie na oficjalne uroczystości, jak i casualowe spotkania.

Brogsy – eleganckie buty do garnituru

Brogsy to kolejny rodzaj butów skórzanych do garnituru. Są bardzo eleganckie i charakteryzują się bogatym zdobieniem na skórze. Posiadają stylowe otwory w skórze. Pasują do garnituru, casualowej marynarki lub do spodni typu chinos lub ładnych, ciemno granatowych jeansów. Brogsy pochodzą z XIV wieku. Nosili je m.in. szkoccy chłopi, którzy żeby buty szybciej wysychały, robili w nich dziury. Buty brogsy można założyć zarówno do pracy, na elegancką uroczystość lub casualowe przyjęcie

Mokasyny

Mokasyny to wsuwane buty skórzane do garnituru i nie tylko. Łączą w sobie zarówno cechy sportowego, jak i eleganckiego obuwia. Świetnie sprawdzają się na letnie, smart casualowe uroczystości. Pierwsze buty podobne do mokasynów były szyte na terach Ameryki Północnej. Nosili je rdzenni Indianie. To właśnie od tych butów wywodzą się współczesne mokasyny. Ich główną zaletą jest to że nie trzeba ich wiązać, a także to, że są bardzo uniwersalne. Świetnie nadają się, jako obuwie do garnituru. Bardzo uniwersalnymi butami są mokasyny w kolorze czarnym. Pasują one wlaściwie do każdego eleganckiego stroju. Brązowe modele natomiast najlepiej połączyć z beżem lub szarością.

Pamiętaj, że wygląd butów skórzanych zależy nie tylko od ich fasonu. Ważne jest także, abyś prawidłowo dbal o swoje buty ze skóry. Przeczytaj poradnik o tym, jak czyścić buty skórzane.

Dobierz męskie buty skórzane do koloru garnituru

Jeśli wybierasz buty skórzane do garnituru, musisz dopasować je też do koloru swojego eleganckiego stroju. Wbrew poszechnej opinii, czarne buty nie będą dobrze komponować się z każdym garniturem.

Kolor garnituru a kolor obuwia

Czarny garnitur – pasują do niego czarne buty skórzane. Możesz też ewentualnie założyć eleganckie buty w kolorze brązowym

Granatowy garnitur – pasują do niego czarne lub brązowe buty skórzane.

Szary garnitur – pasują do niego czarne, ciemnogranatowe lub brązowe buty ze skóry.

Kategorie
Garderoba