Szlafrok damski, peniuar, podomka – czyli wygodne domowe okrycia

Szlafrok damski od dawna jest elementem codzienności wielu kobiet. Po porannym prysznicu miękko otula skórę, zimą daje przyjemne ciepło i jest uosobieniem wygody. To niezastąpiona część garderoby, a jednocześnie wyjątkowo trwała i piękna. Skąd wzięły się szlafroki i jak wybrać ten idealny?

Peignoir – czyli szlafrok damski z francuskich salonów

Idea szaty okrywającej nas niczym szal po kąpieli sięga XVII wieku, kiedy francuskie arystokratki, zakładały długie niczym welon koszule nocne. Wcześniej noszono równie długą suknię jedwabną, dla ochrony przed różnicą temperatur pomiędzy łaźnią a sypialnią, jak również do nakładania makijażu czy układania fryzury. Współcześnie znany szlafrok damski zaczął być popularny w latach trzydziestych, kiedy również Panowie zainteresowali się tą ideą. Samo ubranie szlafroka od tamtej pory stało się synonimem wygody i lenistwa aż do dziś.

Liczne nazewnictwo, jakie możemy spotkać na szlafrok damski, wyrażają pochodzenie tego okrycia. Peniuar, niegdyś popularna wersja szlafroka wzięła się z francuskiego, co dokładnie oznacza ubranie do czesania się, wyraża niejako pierwotne przeznaczenie tego ubrania. Z kolei słowo szlafrok z niemieckiego, oznacza ubranie do spania, tak więc możemy obserwować jak językowo zmieniało się jego przeznaczenie.

Szlafrok damski – jedno ubranie do wszystkiego

Polska podomka wyraża swoje znaczenie w samej nazwie. Ubranie do chodzenia po domu, choć dziś często określa też babcine fartuszki, czy zwiewne halki. Szlafrok damski, czy podomka to idealny ubiór do krzątania się po naszych czterech kątach, czytania w nim książki, smakowania ulubionych dań, czy przygotowywania się na małe i wielkie wyjścia.

Dziś, w wielu filmach oglądamy, jak ich bohaterki siadają przy swojej toaletce, czesząc włosy, malując usta, czy wkładając piękną biżuterię lub stoją w obszernej łazience i nakładają kremy. A wszystko to robią w swoim peniuarze, podomce czy szlafroku damskim. Istnieje też jeszcze jedna wyjątkowa okazja, kiedy ubrania szlafroka damskiego to świetny pomysł. Zmysłowy, satynowy szlafrok to idealny dodatek do seksownej bielizny.

Jak wybrać szlafrok damski?

Wybór szlafroka, który będzie wygodny i spełniał wszystkie nasze potrzeby, nie musi być trudny. Początkowo, trzeba się zastanowić jakiego rodzaju podomki szukamy – czy ciepłego okrycia w zimne dni, kiedy chcemy otulić się nim jak kołdrą? A może kusego i aksamitnego szlafroka damskiego, którym zaciekawimy partnera? Na wszystkie potrzeby znajdą się i produkty. Sklepy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują obszerne szlafroki z kieszeniami, kapturem, wykonane z delikatnej i mięciutkiej bawełny, czy miło włochatego materiału, a także szlafrok damski z wiskozy, czy satyny, w którym można się poczuć jak XVIII-wieczna szlachcianka.

Materiały i tkaniny na szlafrok damski

To, z czego zrobione są nasze ubrania, jest bardzo ważne. Materiały przewiewne i oddychające świetnie sprawdzą się latem, gdy temperatura nas nie oszczędza, a chcemy założyć coś lekkiego. Takie materiały na szlafrok damski to np. wiskoza czy len. Oba pochodzenia naturalnego, nie uczulą ani nie podrażnią. Warto wybierać te tkaniny organiczne, aby mieć pewność, że ubranie jest wykonane z najwyższej jakości materiałów. Co prawda oba materiały bardzo szybko się gniotą, ale są tak przyjemne w dotyku, że szybko zapomina się o tych drobnych niedogodnościach.

Szukając szlafroka damskiego na zimę czy jesień warto sięgnąć po frotte, czy bawełnę z poliestrem. Pierwszy z nich pomimo swojej szorstkości jest bardzo ciepły i przyjemny, szczególnie jako szlafrok damski po kąpieli. Z kolei domieszka poliestru do bawełny sprawia, że ta staje się puszysta i milutka dla skóry, a okrywanie się nim przypomina miękki i delikatny koc. Szlafrok damski może być również wykonany z czystej bawełny, na zamek błyskawiczny, czy wstążki, tego rodzaju peniuarów są wygodne dla starszych osób, ale również, gdy nie przepadamy za wiązaniem na pasek.

Kategorie
Garderoba