Rodzaje nawozów do upraw roślinnych

Prowadząc ogród należy pamiętać, że rośliny poza regularnym podlewaniem powinny mieć odpowiednie składniki odżywcze, by mogły rosnąć i pięknie kwitnąć. Nie każda gleba jednak jest odpowiednio żyzna, więc by zapewnić roślinom odpowiednie warunki wzrostu należy dostarczać im składników organicznych i mineralnych. Jakie nawozy powinieneś stosować, by mieć zdrowe kwiaty, owoce i warzywa?

By móc się prawidłowo rozwijać, rośliny tak jak i człowiek, potrzebują odpowiednich związków organicznych oraz makro i mikroelementów takich jak potas, fosfor, magnez i siarka. Muszą mieć one również właściwe pH gleby. Dlatego tak bardzo istotne jest właściwe i regularne ich nawożenie. Jakie nawozy można stosować?

 

Nawozy naturalne

To produkty uzyskiwane z substancji organicznych. Najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych w ogrodach nawozem naturalnym jest kompost, powstający w wyniku procesów gnilnych roślin i substancji organicznych, bardzo łatwo go wykonać samemu. Również często przez ogrodników jest używany obornik, popiół drzewny lub biohumus. Ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem jest wykorzystywanie tzw. nawozu zielonego, są to różne rodzaje roślin np. łubin, wyka, gorczyca, żyto, które są sadzone, a po wyrośnięciu przekopane i wprowadzane do gleby. Stanowią one następnie odżywczą podstawę dla posadzonych w tym miejscu upraw. Wszystkie typy nawozów naturalnych są bogate w substancje organiczne oraz mikro i makroelementy, a także mikroorganizmy, które sprzyjają rozwojowi roślin.

 

Nawozy mineralne

Potocznie nazywane nawozami sztucznymi mogą być produkowane z kopalin czyli węgla, nafty rudy metali oraz soli, lub też na szeroką skale w zakładach chemicznych. Zawierają przede wszystkim takie składniki mineralne jak azot, fosfor, siarka, potas i bor. Ze względu na rodzaj zawartych związków wyróżnia się kilka podstawowych typów – jedno składnikowe, czyli azotanowe, fosforanowe, potasowe, magnezowe i wapniowe, lub coraz bardziej popularne wieloskładnikowe zawierające mieszankę odpowiednich substancji. Mają one różne formy np. granulatu, żelu, płynu, czy powszechnie stosowanych do roślin doniczkowych pałeczek. Przy używaniu tego typu nawozów trzeba bardzo przestrzegać ilości ich dawkowania by nie pogorszyć stanu gleby. Coraz powszechniejsze na rynku stają się nawozy specjalistyczne przeznaczone dla jednego gatunku roślin.

 

Nawozy specjalistyczne

Skład tego typu nawozów jest odpowiednio dobrany do konkretnych grup roślin, a nawet poszczególnych ich gatunków. Zwiększają one odporność, dostarczają związków mineralnych i wpływają na pH gleby. Można wyróżnić kilka podstawowych ich rodzajów:

Nawozy do kwiatów ogrodowych i balkonowych, mogą być również przeznaczone do poszczególnych gatunków np. róż, nasturcji czy storczyków. Zawierają duże ilości potasu, który wspomaga kwitnięcie oraz szybszy wzrost roślin.

Nawozy do trawników mają zazwyczaj formę granulatu, zwiększają gęstość porośnięcia trawy i intensywność jej koloru.

Nawozy do iglaków, zawierają duże ilości azotu, magnezu oraz siarki co chroni przed brązowieniem igieł.

Odpowiednio dobrane substancje odżywcze wspomogą wzrost i rozwój Twoich upraw.

Kategorie
Inne