Podstawowe błędy w wychowaniu psa

Każdy posiadacz psa chce by jego zwierzę było grzeczne i dobrze ułożone. Zależy nam na tym by pies był posłuszny i chętnie wykonywał nasze polecenia. Niestety, czasem mimo naszych wysiłków zwierzę jest nieposłuszne, niszczy rzeczy, bywa agresywne. Dzieje się tak z powodu podstawowych błędów w wychowaniu psów. Sprawdź, czy ich nie popełniasz.

Niepoświęcanie czasu

Jesteś w domu ale nie zauważasz swojego psa? Omijasz go, powarkujesz, że ma iść do siebie i nie przeszkadzać? Możesz mieć pewność, że pies przestanie prosić o twoją uwagę i znajdzie sobie zajęcie. Możesz jednak negatywnie zaskoczyć się psią kreatywnością gdy np. przyjdzie pożegnać się z ulubioną parą butów. Każdy pies potrzebuje kontaktu z właścicielem, spacerów oraz zabawy. Nie można o tym zapominać.

Wzmacnianie negatywnych zachowań

Twój pies bardzo boi się fajerwerków i chcesz mu pomóc? W związku z tym głaszczesz go, tulisz i dajesz przysmaki. W konsekwencji twój pupil odczytuje komunikat, że naprawdę dzieje się coś bardzo niepokojącego. Na co dzień nie jesteś przecież tak miły i nie poświęcasz mu tyle uwagi. W konsekwencji, zwierzę zamiast się uspokoić odczuwa jeszcze silniejszy lęk.

Sprzeczne sygnały to poważny problem

To częsty problem. Wiele osób chce np. wymagać tego, by pies nie żebrał w trakcie rodzinnych posiłków. Jednocześnie jednak wciąż ulegamy pokusie i rzucamy psu ze stołu smakowite kąski. Wskutek tego pies nie ma pojęcia czego naprawde od niego oczekujesz. Twoje zwierzę potrzebuje jasnych komunikatów, krótkich komend i konsekwencji. Nie zmieniaj więc swojego zachowania niezależnie od sytuacji. Dzięki temu pies szybko zrozumie czego od niego oczekujesz.

Podsumowując, nawet poważne błędy w wychowaniu psa można skorygować a dzięki temu uzyskać zmianę zachowania naszego pupila. Jeśli problem jest bardzo nasilony – nie bój się skorzystać z pomocy trenera lub behawiorysty. Obecnie w większych miastach działają specjaliści, którzy chętnie ci pomogą.

Artykuł opracowany dzięki konsultacji z http://duowet.net/.

Kategorie
Inne