Jaki wpływ na sylwetkę i formę ma sen

Trening, dieta, suplementacja – większość osób ćwiczących siłowo skupia się przede wszystkim na tych trzech elementach, dążąc do zbudowania formy i oczekiwanej sylwetki. Oczywiście, są one niezwykle istotne w kontekście trenowania na siłowni, jednak nawet najbardziej optymalny trening, dopracowana w szczegółach dieta i najlepsze suplementy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zadba się o dobry sen.

Rola snu w budowaniu muskulatury i siły

Intensywny i duży objętościowo trening, dopięta na ostatni guzik dieta, bogata suplementacja, w której niczego nie brakuje – to trzy fundamenty budowania formy i sylwetki. Niestety, osoby trenujące amatorsko na siłowni (i nie tylko zresztą), a takich jest przecież ogromna większość, często zapominają o odpowiednio długim i komfortowym wysypianiu się. Tymczasem bez nocnej regeneracji wysiłki związane z treningiem i dietą mogą pójść na marne, a już na pewno nie przyniosą najbardziej optymalnych rezultatów.

Żeby uzmysłowić sobie, dlaczego sen jest kluczowym elementem budowania formy i sylwetki, przypomnijmy, w jaki sposób buduje się mięśnie i siłę. W obu przypadkach chodzi o adaptację – najpierw mięśnie i układ nerwowy otrzymują bodziec treningowy w postaci pracy wykonanej w trakcie treningu, a następnie muszą się do niego dostosować i zaadaptować, żeby na kolejnej sesji treningowej poradzić sobie z nim łatwiej i skuteczniej. Te adaptacje odbywają się właśnie podczas snu.

Jeśli chodzi o rolę snu w kształtowaniu sylwetki, najistotniejszy jest fakt, że w trakcie nocnej regeneracji organizm odbudowuje nadwyrężone podczas treningu włókna mięśniowe. W miejsce starych, słabszych włókien powstają nowe, silniejsze, które są lepiej dostosowane do obciążeń treningowych. Łatwo więc dojść do oczywistego wniosku, że w treningu sylwetkowym i siłowym sen jest podstawą i jednym z najważniejszych aspektów, o który należy zadbać.

Lepszy sen dzięki Sleep Pro

Ważnym czynnikiem wpływającym na budowanie masy mięśniowej i siły są hormony, których aktywność wzrasta podczas snu. Mianowicie jeśli jest on zbyt krótki lub za płytki, intensywniej zaczynają się wydzielać hormony o działaniu katabolicznym, jak np. kortyzol, co bezpośrednio przekłada się na mniejszą muskulaturę.

Sen odgrywa ważną rolę nie tylko w kontekście procesów budowania mięśni zachodzących w organizmie – ma on kolosalne znaczenie także dla dyspozycji zawodnika na treningu. Trudno sobie przecież wyobrazić wykonanie ciężkiego treningu na 100%, z wysoką intensywnością i dużą objętością, jeśli w nocy spało się 3 czy 4 godziny. To zwyczajnie niemożliwe. Przy takiej liczbie godzin snu za sukces można uznać w ogóle samo przyjście na siłownię, bo o intensywnym wysiłku w pełnym skupieniu nie ma mowy.

Krótko mówiąc, każdy sportowiec – nie tylko osoby trenujące siłowo – powinien koniecznie zadbać o dobry sen. Jeśli masz z tym problem, pomocne mogą okazać się suplementy i odżywki. Dobrą opinią cieszy się preparat Sleep Pro oferowany przez sklep SFD – zamów go i zapomnij o problemach ze snem!

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.sfd.pl

Kategorie
Uroda i zdrowie