Dlaczego warto mieć w życiu przyjaciół?

Wszyscy mamy w swoim życiu bardzo różne poglądy i zdarza się, że zupełnie nie zgadzamy się z bliskimi nam osobami. Jest to normalne i nie ma w tym absolutnie niczego złego. Są jednak takie kwestie, w których większość osób jest zgodna – jest to chociażby przyjaźń. Ludzie mają świadomość tego, że bez przyjaciół nie zajdą zbyt daleko i na pewno nie będzie to przyjemna droga. Musimy znaleźć sobie kogoś, kto będzie nas wspierał w codziennych trudach i kto poda nam pomocną dłoń w momencie, gdy trochę się pogubimy.

Przyjaźń nie jest wymysłem dzisiejszego świata i wystarczy przejrzeć sobie cytaty o przyjaźni, aby zrozumieć, że była ona z nami od zawsze – i miejmy nadzieję, że pozostanie wśród ludzi do końca naszych dni. Dlaczego? Ponieważ codzienne problemy są wystarczająco trudne i nawet jeżeli mamy obok siebie naszego partnera czy partnerkę – potrzebujemy jeszcze jednej osoby, która pomoże nam podejmować różne decyzje i przemówi do rozsądku, gdy będziemy się mylić.

Przyjaciel to ktoś, z kim możemy porozmawiać o wszystkim

W każdej relacji najważniejsza jest rozmowa i nie ma tutaj żadnych wątpliwości. Jeżeli uważamy, że będziemy w stanie zatrzymać przy sobie drugiego człowieka, z którym jednocześnie nie będziemy się niczym dzielić lub będziemy go okłamywać – nie ma takiej możliwości. Oscar Wilde napisał kiedyś, że najważniejszą więzią, która łączy zarówno przyjaciół, jak i małżonków – jest właśnie rozmowa. To niedopowiedzenia powodują, że się na siebie złościmy i nie potrafimy w żaden sposób porozumieć. Zaczynamy sami wymyślać sobie, co myśli druga osoba i w ten sposób rozpadają się nawet najsilniejsze więzi pomiędzy ludźmi.

Aby taka rozmowa była możliwa musimy przede wszystkim akceptować siebie nawzajem. Nie ma tutaj mowy o ocenianiu swoich decyzji i krytykowaniu każdego wykonanego kroku – poprzez takie działania szybko tracimy drugą osobę, która potrzebuje od nas motywacji i wsparcia. Mamy w życiu wystarczająco dużo ludzi, którzy nie życzą nam dobrze.

Przyjaciele nadają naszemu życiu sens

Przeglądając cytaty o przyjaźni możemy natknąć się także na słowa, które wypowiedział Tove Jansson. Napisał on, że dopiero po znalezieniu pierwszego przyjaciela nasze życie w końcu się zaczyna. Jak dobrze się nad tym zastanowimy – faktycznie tak jest. W młodych latach to ta pierwsza osoba, z którą zaczniemy spędzać czas – poza naszą rodziną – najbardziej nas kształtuje. Nie jest ona z nami spokrewniona, więc nie zaczęliśmy rozmawiać z nią w sposób naturalny – musieliśmy faktycznie się poznać i dopiero wtedy zdecydować, czy chcemy spędzać razem czas.

Kategorie
Inne