Problem z zasypianiem i jakością snu w ciąży jest bardzo częsty. Przyczynami są nie tylko towarzyszące kobiecie bóle kręgosłupa czy niezwykle częste skurcze łydek, ale również lęki i obawy związane z porodem.
Tuż przed snem
W łatwiejszym i szybszym zaśnięciu pomoże wprowadzenie małej rutyny, dzięki której każdego wieczoru organizm wyciszy się i przygotuje do snu. Czynności, które warto wykonać to:
- przewietrzenie sypialni
- kojąca kąpiel z olejkami aromaterapeutycznymi
- unikanie świecących ekranów telefonu, laptopa, telewizora
- przygaszenie świateł
- książka lub muzyka
Tak odprężone ciało bez problemu wejdzie w fazę snu, a jego jakość będzie zdecydowanie lepsza niż dotychczas.
Aktywność w ciągu dnia
Bezsenność w ciąży spowodowana może również być tzw. zwolnieniem obrotów. Kobiety w ciąży, mimo prawidłowego jej przebiegu, zaczynają się oszczędzać do tego stopnia, że uniemożliwia im to zasypianie. Jeśli lekarz ginekolog nie daje żadnych przeciwwskazań do aktywności fizycznej adekwatnej do stanu ciężarnej, warto włączyć ruch do codziennych zajęć. Rozwiązanie to nie tylko zapobiegnie bezsenności, ale również pozwoli utrzymać świetną sylwetkę. Należy jednak pamiętać, by zachować umiar i nie trenować ponad swoje siły.
Dieta na bezsenność w ciąży?
Ciężkostrawne posiłki tuż przed snem będą niekorzystnie wpływać nie tylko na kobietę w ciąży, ale na każdego. Przed snem warto zjeść coś lekkostrawnego i unikać napojów typu cola, które zawierają kofeinę. Przyszła mama powinna najeść się tak, by nie czuć głodu, ale nie być też przejedzoną.
Stres nie jest sprzymierzeńcem dobrego snu
Lęk przed porodem to nie jedyny stres towarzyszący kobiecie w ciąży. Nerwowość pojawia się w różnych sytuacjach, nawet podczas nieudanych prób zaśnięcia. Wprowadzanie się w taki stan nie jest dobre ani dla przyszłej mamy ani dla dziecka. Warto zatem uspokoić się i napić się ciepłego mleka, przeczytać rozdział ulubionej książki lub posłuchać muzyki. Dzięki temu organizm wyciszy się, a uczucie senności pojawi się bardzo szybko.