Słowo ,,liposukcja’’ każdemu kojarzy się z niezbyt bezpiecznym zabiegiem odsysania dużych ilości tkanki tłuszczowej. O tradycyjnej liposukcji krąży wiele niechlubnych historii, które nie zawsze są prawdziwe, ale wystarczająco straszne, aby budzić lęk przed tą metodą. Na szczęście powstał o wiele lepszy i bezpieczniejszy zabieg, przez chirurgów plastycznych uważany za najmniej inwazyjną, najbardziej precyzyjną i skuteczną metodę usuwania tkanki tłuszczowej – liposukcja infradźwiękowa NIL (Nutational Infrasonic Liposculpture).
Przełom w liposukcji
Innowację w metodzie NIL stanowi sposób pobierania tkanki tłuszczowej. Pneumatyczna głowica urządzenia wprowadza kaniulę odsysającą w tzw. ruch nutacyjny, co sprawia, że zarówno podawanie znieczulenia, jak i pobieranie tkanki tłuszczowej spod skóry pacjenta odbywa się szybko, precyzyjnie i delikatnie, a przede wszystkim nie zagraża sąsiednim tkankom. Ruch nutacyjny odbywa się w trzech kierunkach, dzięki czemu pobrana tkanka tłuszczowa jest rozbijana na grudki i tworzy emulsję. W takiej formie może nawet posłużyć do przeszczepu w wymagające wypełnienia partie ciała. Dzięki ruchom nutacyjnym leczone obszary nie mają nierówności, co często nie jest osiągane innymi metodami. Jednym z najnowszych urządzeń, wykorzystujących system liposukcji NIL, jest stosowany w częstochowskiej i bydgoskiej Bieńkowscy Clinic aparat Eva SP6, wyposażony w najbardziej zaawansowaną technologicznie głowicę.
Jak przebiega liposukcja NIL?
Mimo że liposukcja infradźwiękowa jest dużo bardziej bezpieczna niż inne formy liposukcji, to wymaga ostrożnego podejścia, aby uniknąć niepożądanych skutków. Dlatego przed zabiegiem stosuje się profilaktykę antybiotykową i przeciwzakrzepową. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a nawet ogólnym, pod okiem anestezjologa. Po 30 minutach od podania znieczulenia rozpoczyna się właściwy zabieg, który polega na nacięciu skóry i pobraniu za pomocą kaniuli średnio od 1 do 1,5 litra tkanki tłuszczowej. Maksymalnie można odessać jednorazowo aż 4 litry tłuszczu.
Po zabiegu chirurg zszywa nacięcia na skórze. Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu trzeba nosić specjalne ubranie uciskowe lub pas elastyczny, które przyspieszają proces leczenia i umożliwiają uzyskanie najlepszych efektów. Pobyt w klinice po zabiegu trwa maksymalnie 24 godziny, a po powrocie do domu należy odpoczywać jeszcze przez 4-8 dni.
Płaski brzuch, zgrabna pupa i inne efekty liposukcji infradźwiękowej
Liposukcja infradźwiękowa sprawdza się idealnie, gdy inne metody wyszczuplania i modelowania sylwetki zawodzą. Liposukcja NIL nie jest metodą odchudzania czy redukcji masy ciała, ale idealnym rozwiązaniem dla osób mających problem ograniczony do konkretnej partii ciała. Zwłaszcza osoby, które były otyłe i udało się im zrzucić większość nadprogramowych kilogramów, zauważają u siebie, że są takie miejsca na ciele, których nie sposób ,,naprawić’’ tylko dietą i ćwiczeniami. W takich przypadkach pomocne są zabiegi medycyny estetycznej, zwłaszcza te, które dają 100% pewność efektów, a za to właśnie ceniona jest liposukcja infradźwiękowa NIL.
Zalety zabiegu:
- wyraźne zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej,
- wymodelowanie sylwetki,
- nadanie proporcjonalnego wyglądu wybranym partiom ciała,
- trwałe efekty (usunięta tkanka tłuszczowa nigdy się nie zregeneruje).
Nie oznacza to, że po zabiegu nie musimy już dbać o linię. Jeśli nadprogramowe kilogramy wrócą, niechciana tkanka tłuszczowa może pojawić się w nowych miejscach. Dlatego powinniśmy stale dbać o zdrowy styl życia – odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczną – a zabiegi typu liposukcja NIL traktować tylko jako dodatkowe udogodnienie.
Więcej na temat liposukcji infradźwiękowej oraz innych metod redukcji tkanki tłuszczowej przeczytasz na stronie kliniki Bieńkowscy Clinic: https://bienkowscyclinic.pl/