Zakopane – gdzie na narty i co zwiedzać?

Zakopane jest niekwestionowaną zimową stolicą Polski. To największe miasto położone w pobliżu Tatr, stanowi więc doskonały punkt wypadowy na górskie szlaki. Które miejsca odwiedzić w czasie zimowego urlopu w Zakopanem? Sprawdź!

Z tekstu dowiesz się:

  • na które stoki warto się wybrać w okolicach Zakopanego,
  • co warto zobaczyć podczas zimowej wizyty w Zakopanem.

Zakopane oferuje doskonale przygotowaną bazę noclegową. Możesz wybierać spośród wielu przytulnych pensjonatów czy luksusowych hoteli. Jeśli cenisz prywatność, postaw na apartamenty Zakopane w centrum miasta lub na spokojniejszych obrzeżach. Duży wybór apartamentów w Zakopanem znajdziesz m.in. w ofercie firmy Sun & Snow.

Wyjazd na narty – gdzie szusować w Zakopanem?

W Zakopanem i okolicach znajdują się zarówno stoki dla doświadczonych narciarzy, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Do najpopularniejszych miejsc, w których można oddać się zimowemu szaleństwu, należą:

  • Gubałówka

Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego, uważana za jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Na szczyt wjeżdżają bowiem nie tylko narciarze, lecz także ci, którzy chcą nacieszyć oczy niezwykłym widokiem – rozpościera się stąd bowiem piękna panorama Tatr. Na górze działa też ośrodek narciarski z 2 trasami odpowiednimi dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy.

  • Kasprowy Wierch

To najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce. Znajdują się tu 2 trasy o dość dużym nachyleniu. Są polecane przede wszystkim doświadczonym narciarzom.

  • Harenda

W ośrodku Harenda funkcjonuje 6 tras narciarskich, trasa biegowa, snowpark i lodowisko. Zaawansowani narciarze mogą skorzystać z trasy czarnej (jednej z kilkunastu w Polsce), dla mniej doświadczonych są przeznaczone krótsze i łatwiejsze trasy zielone.

  • Nosal

Znajduje się tu 5 wyciągów oraz nartostrada przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic. Trasy mają różne stopnie trudności, ale większość z nich nadaje się dla mniej zaawansowanych narciarzy.

  • Polana Szymoszkowa

W ośrodku działają 2 kolejki: mała, wwożąca na krótką, łatwą trasę, i duża, połączona z trasą dla zaawansowanych. Znajdują się tu też kąpielisko geotermalne i KidsPark.

Zimowe zwiedzanie Zakopanego – co zobaczyć?

Kolejka na Gubałówkę to dopiero początek! Warto zajrzeć również w inne miejsca:

  • Krupówki

To najbardziej reprezentacyjna ulica Zakopanego, leżąca w centrum miasta. Mieści się przy niej wiele popularnych atrakcji, takich jak Muzeum Tatrzańskie czy kościół pw. Świętej Rodziny. Rozciąga się stąd piękny widok na Giewont.

  • Wielka Krokiew

To jeden z architektonicznych symboli Zakopanego, a jednocześnie największa skocznia narciarska w Polsce. Rekord skoczni, należący do Dawida Kubackiego, wynosi 143,5 m.

  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba

Ogromne wrażenie robi już sam budynek willi, wzniesiony według projektu Stanisława Witkiewicza, wielkiego orędownika stylu zakopiańskiego. Willa znajduje się przy najstarszej ulicy Zakopanego – Kościeliskiej.

W pokojach urządzono m.in. jadalnię, salon i sypialnie i wyposażono je w stylizowane meble i sprzęty. Znalazło się tu również miejsce na dekoracyjne drobiazgi – ceramikę, obrazy, a nawet klamry od góralskich pasów.

  • Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior to artysta blisko związany z Zakopanem. Tworzył dzieła surrealistyczne, często niepokojące, a jednocześnie nawiązujące do tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej. W galerii w Zakopanem można obejrzeć około 150 jego prac, głównie obrazów i rzeźb.

  • Muzeum Oscypka

W muzeum można się dowiedzieć, jak tradycyjnie wyrabia się góralskie sery, a także skąd w Tatrach wzięli się górale. Publiczność bierze czynny udział w pokazach, dzięki czemu każdy ma szansę samodzielnie przygotować własną bryndzę czy oscypek.

  • Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

To niewielki, ale urokliwy cmentarz położony tuż przy kościółku pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Większość nagrobków stanowi małe dzieła sztuki – wiele z nich wykonano z malowanego szkła lub kamienia albo wyrzeźbiono w drewnie. Część z nich powstała w pracowni Władysława Hasiora. Na cmentarzu pochowano ważne osobistości związane z Zakopanem, m.in. Sabałę, Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego czy Władysława Hasiora.

Zakopane nie bez kozery nazywane jest zimową stolicą Polski. Coś dla siebie znajdą tu więc zarówno wielbiciele mniej aktywnego wypoczynku, jak i zagorzali sportowcy. Zarezerwuj apartamenty w górach już teraz i ciesz się pełnym emocji urlopem!

Kategorie
Inne