Listwy ścienne – nowoczesny dodatek dekoracyjny

Listwy ścienne na nowo zagościły w modnych wnętrzach. To podstawowy element sztukateryjnych dekoracji, widoczny przede wszystkim w aranżacjach o stylu nowojorskim, hamptons, glamour czy mid-century modern. Listwy ścienne mogą urozmaicić każdą aranżację. Dlaczego warto i w jaki sposób stosować listwy ścienne? Dowiedz się więcej!

Listwy ścienne na nowo zagościły w modnych wnętrzach. To podstawowy element sztukateryjnych dekoracji, widoczny przede wszystkim w aranżacjach o stylu nowojorskim, hamptons, glamour czy mid-century modern. Listwy ścienne mogą urozmaicić każdą aranżację. Dlaczego warto i w jaki sposób stosować listwy ścienne? Dowiedz się więcej!

W jakim wnętrzu sprawdzą się listwy ścienne?

Listwy ścienne to stylowy dodatek, odrobina luksusu. Dobrze dobrana sztukateria pozytywnie odmieni każde wnętrze. Na listwy ścienne warto się zdecydować zwłaszcza wtedy, gdy wnętrze ma być utrzymane w stylu klasycznym, eklektycznym, art-deco, glamour czy w też modnym mid-century modern. Na czym polega ten fenomen? Otóż listwy ścienne dawniej stosowane były wyłącznie na dworach i bogatych kamienicach. Nic więc dziwnego, że obecnie pojawiają się wszędzie tam, gdzie gustowny charakter ma zostać podkreślony.

Uprzednio tego typu ozdoby ścienne stosowane były w formach niezwykle wymyślnych. Barokowa sztukateria ustąpiła jednak miejsca prostym, lecz estetycznym listwom. Te zdobienia stosowane są zazwyczaj do dekoracji ścian monochromatycznych. Nie muszą być to ściany białe czy pastelowe. Obecnie na podium uplasowały się barwy polecane przez Pantone, takie jak odcień koralowy, ciepłe kolory ziemi, ale także głębokie turkusy i egzotyczne zielenie. Należy jednak pamiętać, że zabarwienie ścian powinno być jednolite, nawet jeśli chodzi o kolorowe wnętrza eklektyczne.

Ewentualnością jest stosowanie dekoracyjnych tapet, w podobnym odcieniu. Takie zestawienie doskonale prezentuje się we wnętrzach glamour, art-deco czy vintage. Sztukateria przepięknie prezentuje się w zestawieniu z tapetami o motywach roślinnych, a także orientalnych. Warto postawić na tapety zdobione dość gęsto i bogato. We wnętrzu glamour, tapeta może przedstawiać roślinne wzory o odcieniach złota, bieli i kości słoniowej.

Sztukateria to także doskonały sposób, by dość niskim kosztem odmienić wnętrze. Może to być zarówno wnętrze mieszkalne, jak i komercyjne. Listwy ścienne doskonale sprawdzają się, jako element dekoracji w luksusowych hotelach i apartamentach. Zwłaszcza w połączeniu z ozdobną tapetą listwy ścienne robią ogromne, pozytywne wrażenie. Ze względu na ekskluzywna stylistykę listy ścienne najlepiej prezentują się w salonie i sypialni. Nie dotyczy to jednak domów w stylu amerykańskim, w których sztukateria widoczna jest na każdym kroku. W takim przypadku listwy ścienne doskonale sprawdzają się między innymi jako uzupełnienie aranżacji obszernego przedpokoju i korytarzy.

Jakie listy ścienne wybierać?

Dawniej listwy ścienne sporządzane były z gipsu. Obecnie jednak stosowany jest przede wszystkim poliuretan, jak również styropian. Nie oznacza to jednak, że listwa ścienna rozpadnie się, jak typowy nietrwały element styropianowy. Przeciwnie! Nowoczesne listwy ścienne są odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, by dobrze spełniały swoją rolę pomimo upływu czasu. W tym celu stosuje się najczęściej akryl bądź kwarc. Dzięki temu nabycie listw ściennych i innych elementów sztukaterii nie jest dużym wydatkiem. Mimo to, warto wybierać listwy ścienne o udowodnionej trwałości i doskonałych parametrach.

W jaki sposób zamontować listy ścienne? Gdzie je umieścić? Listwy ścienne mogą posłużyć do wyeksponowania konkretnych elementów wyposażenia, takich jak obrazy, lustra, kominek. Dobrze jest podkreślić estetykę naściennych lamp ozdobnych. Listwy ścienne warto umieścić także ponad wezgłowiem łóżka. Warto pamiętać, że listwy ścienne powinny być montowane w sposób regularny, harmonijny, niemal idealnie geometryczny.

Wielki powrót sztukaterii to nic zaskakującego. Klasyczne dekoracje znajdą zastosowanie w każdym wnętrzu, dodając mu smaku. Dlatego grono miłośników listew ściennych jest coraz większe. Ten trend wykorzystują również najznamienitsi projektanci. Listwy ścienne doskonale wpasowują się w najnowsze trendy, idealnie uzupełniając monochromatyczne ściany w kolorach pastelowych, jak i egzotycznych. Bez wątpienia sztukateria została odkryta na nowo i odgrywa ogromna rolę w świecie współczesnego designu.

Kategorie
Inne