Czego należy unikać w ciąży?

Każda kobieta, która odkrywa, że jest w ciąży musi od tego czasu nieco zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia. To co wydaje nam się normalne i nieszkodliwe może bowiem mieć fatalny wpływ na rozwój płodu. Warto więc wiedzieć czego unikać w ciąży. Konsultując treść z tą stroną postaramy się jak najlepiej objaśnić kilka najważniejszych aspektów.

Gorące kąpiele i sauna

Ciepło relaksuje, łagodzi ból i odpręża. Nie da się jednak ukryć, że jego nadmiar w czasie ciąży jest zwyczajnie niewskazany. Kobiety w tym stanie powinny unikać długich i gorących kąpieli oraz przebywania w saunach. Gwałtownie rozszerzające się naczynia krwionośne mogą bowiem prowadzić do powstania krwotoku a nawet przyczynić się do poronienia.

Opalanie

Muśnięta słońcem, brązowa skóra prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Warto jednak w czasie ciąży zrezygnować z kąpieli słonecznych oraz wizyt w solarium. Promieniowanie ultrafioletowe może bowiem doprowadzić do nieestetycznych, trwałych przebarwień, które trudno będzie usunąć.

Alkohol i papierosy

To oczywiste pozycje na liście rzeczy, których powinna unikać każda ciężarna. Ich katastrofalny wpływ na rozwój płodu może doprowadzić do ciężkich uszkodzeń oraz nieodwracalnych zmian, które wpłyną na całe życie dziecka. Nie warto więc ryzykować.

Prace w ogrodzie bez rękawiczek

Nie da się ukryć, że pielęgnowanie własnego ogródka bywa przyjemne, jednakże w czasie ciąży warto uniknąć grzebania w ziemi (zwłaszcza bez rękawiczek). Ziemia jest bowiem siedliskiem wielu groźnych drobnoustrojów, w tym bakterii, które wywołują niezwykle groźną dla płodu toksoplazmozę. Z tego samego powodu ciężarne nie powinny sprzątać kociej kuwety.

Obcasy

Buty na wysokim obcasie nie są wskazane dla kobiet w wysokiej ciąży z prostego powodu – w tym czasie środek ciężkości naszego ciała znajduje się w zupełnie innym miejscu, niż u kobiety niebędącej w ciąży. Bardzo łatwo więc o upadek, który może mieć tragiczne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Surowe mięso i ryby

Jesteś miłośniczką tatara lub sushi? Nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości. Na czas ciąży powinnaś całkowicie zrezygnować ze spożywania surowego mięsa oraz ryb ze względu na ryzyko obecności bakterii oraz pasożytów, które mogą zaszkodzić twojemu nienarodzonemu dziecku.

Polecamy również poradnik o wyborze szpitala do porodu pod adresem https://kobiecechwile.pl/jak-wybrac-szpital-do-porodu/.

Kategorie
Uroda i zdrowie