Co może być przyczyną pękających ust?

Na pękające usta wpływać będą czynniki klimatyczne między innymi zimą skora będzie narażona na przesuszenie. Wydaje się absurdalne, że mróz może powodować przesuszenie. Skora nie jest przystosowana do nagłego spadku temperatury, a te będą powodować, że naczynka pękają. Tym samym pojawia się bolesność oraz pieczenie. Skora staje się czerwona. Dodatkowo ten efekt będzie potęgował zwilżanie ust śliną w czasie zimowych spacerów. Wydaje się, że w ten sposób się je nawilży, jednak kontakt śliny z ujemną temperaturą nie jest dobrym pomysłem.

Odwodnienie organizmu również jest dość istotnym problemem. Diety, choroby, niedostateczna podaż wody czy wysiłek fizyczny prowadzić będą do odwodnienia organizmu. Większośc z nas pewnie wie, że po aktywności fizycznej pojawia się sytuacja oblizywania ust, ponieważ mamy silną potrzebę uzupełnienia płynów. Podobnie w przypadku dolegliwości trawiennych jak biegunki, grypa żołądkowa, której towarzyszą wymioty i długo trwające choroby z użyciem antybiotyków. Odpowiednie oraz rozsądne nawodnienie to podstawa nie tylko do tego, by dbać o swoje usta, ale też by organizm funkcjonował jak należy.

Niedobór niektórych witamin. Zimą mam tyki czas, gdy dostep do sezonowych owoców i warzyw jest bardzo ograniczony, a wybór tego co mamy w sklepach dość mocno okrojonych. Owoce i warzywa to największe źródło witamin. Pękające usta mogą z kolei świadczyć o niedoborze witaminy A i witaminy z grupy B. Witamina A to antyoksydant. Wspiera ona ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym, a także chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ma duży wpływ na skórę i wszelkie zmiany jakie będą na niej występować. Brak witamin z grupy B wpływa na pogorszenie kondycji skóry i odczuwane przesuszenie i szorstkość warg.

Kategorie
Uroda i zdrowie