Torebki damskie – skóra ekologiczna czy naturalna?

Torebka to bardzo istotny element kobiecej stylizacji – dobrze dobrana torebka potrafi znakomicie uzupełnić strój, odwrócić uwagę od niedoskonałości sylwetki, jest także świetnym sposobem na transportowanie wszystkich niezbędnych drobiazgów. Najpopularniejsze od lat są oczywiście torebki skórzane damskie – mogą być wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej. Która z nich będzie lepsza? Podpowiadamy!

Kopertówki, bowlerki, torebki biznesowe i aktówki, kuferki, shopperki, listonoszki, worki – torebki damskie występują obecnie w wielu przeróżnych formach. Można je łatwo dopasować do stylizacji, okazji, a nawet typu sylwetki. Szczególną popularnością wśród pań cieszą się od wielu sezonów torebki damskie skórzane. Trzeba jednak pamiętać, że wykonane mogą być ze skóry naturalnej lub tzw. eko-skóry. Czym różnią się oba te surowce? Która torebka będzie lepsza?

Torebki damskie skórzane – jaki rodzaj skóry?

To, jaki model torebki wybiera kobieta, zależy oczywiście od jej indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Warto jednak wiedzieć, z jakich rodzajów skór naturalnych może być ona wykonana.

  • Skóry licowe – są stosowane przy produkcji torebek najwyższej jakości oraz najbardziej znanych marek. Są one gładkie, miękkie i miłe w dotyku, mają również bardzo wysokie walory estetyczne. Uzyskuje się je w procesie licowania, który polega na nakładaniu na skórę odpowiednich wosków, nadających jej pożądaną fakturę.
  • Skóry szorstkie – zalicza się do nich przede wszystkich zamsz i nubuk. Zamsz powstaje w wyniku obróbki odwrotnej części lica skóry, nubuk – przez lekkie szlifowanie jej wierzchniej części. Wykonane z nich torebki damskie są bardzo estetyczne, ale jednocześnie podatne na zabrudzenia.
  • Skóry lakierowane – cechują się gładką powierzchnią, którą pokrywa się specjalną folią. Dzięki niej uzyskuje się tak estetyczny i pożądany przez wiele pań efekt błysku. Uwaga! Torebki damskie ze skory lakierowanej mogą być podatne na zarysowania i pęknięcia, więc trzeba na nie szczególnie uważać!
  • Skóry egzotyczne – pozyskiwane np. z krokodyli, węży, ptaków czy kangurów. Uchodzą za najbardziej luksusowe, ale z drugiej strony – są bardzo drogie. Cena torebki damskiej ze skóry egzotycznego zwierzęcia może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych!

Torebki damskie skórzane ze skóry ekologicznej

Skóra ekologiczna, zwana również eko-skórą, to nic innego jak sztuczny materiał syntetyczny (zazwyczaj poliester z warstwą polichlorku winylu), który wykorzystuje się do produkcji torebek, obuwia, pasków, portfeli itp. Skóra ekologiczna jest co prawda cieńsza i mniej wytrzymała niż skóra naturalna, ale przy jej pozyskiwaniu nie są wykorzystywane zwierzęta, co dla osób, którym zależy na ich losie, jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że torebki damskie skórzane z eko-skóry w wielu przypadkach są wykonane z bardzo wysoką starannością, również cechują eleganckim designem, więc ich odróżnienie od skóry naturalnej na pierwszy rzut oka bywa niemożliwe. Co więcej, skóra ekologiczna jest odporna na działanie wody i wilgoci – nie może więc dziwić fakt, że ma olbrzymie grono zwolenniczek!

Kategorie
Garderoba