Problemy z podziałem spadku

Gdy odchodzi bliska nam osoba zazwyczaj cała rodzina pogrążona jest w bólu i smutku. Z czasem jednak mija on i zaczynamy porządkować sprawy związane z odejściem. Wśród nich jedną z najważniejszych jest podział majątku.

Optymalna sytuacja to pozostawiony przez zmarłego testament, z którym zgadzają się wszyscy członkowie rodziny. Niestety, często zdarza się tak, że testamentu nie ma lub nie umiemy go odnaleźć a bliskie sobie dotychczas osoby zaczynają spory o majątek. Na szczęście, wszystko reguluje prawo spadkowe.

Problemy z podziałem majątku

Podział majątku może stać się przyczyną wielu różnych sporów. Wśród nich wymienić możemy między innymi spory o zachowek – bardzo często członkowie rodziny zobowiązani go wypłacić chcą się od tego wymigać. Zdarza się, że brak testamentu sprawia, że członkowie rodziny nie są w stanie samodzielnie podzielić majątku a kwestie sporne musi rozwiązać sąd. Występują również bardziej skomplikowane sprawy np. związane z pozbawieniem kogoś prawa do dziedziczenia. Warto wspomnieć również o sytuacji, w której spadek zostaje odrzucony, lub został przyznany małoletnim dzieciom. Słowem, podział majątku bywa kwestią naprawdę problematyczną.

Procesy sądowe – niestety bywają trudne

Niezależnie od tego, czy kwestia sporna dotyczy podziału majątku, zachowku czy uznania niegodnym dziedziczenia – sprawy sądowe związane ze spadkami nie należą do najłatwiejszych. Trudno bowiem często przedstawić twarde dowody, konieczne jest przesłuchanie świadków a strony sporu reagują emocjonalnie. Dlatego też decydując się na sądowe rozwiązanie sporu warto zadbać o pomoc prawną. Doświadczony adwokat zajmujący się prawem spadkowym może znacząco ułatwić przejście przez proces.

Podsumowując, prawo spadkowe skutecznie reguluje wszystkie kwestie dotyczące podziału majątku. Nie każdy jednak zna je na tyle dobrze by skutecznie dochodzić swoich praw. Dlatego też w sytuacjach spornych warto korzystać z pomocy prawników, którzy specjalizują się właśnie w prawie spadkowym.

Artykuł napisany w konsultacji z https://adwokat-wroclaw.biz.pl/.

Kategorie
Poradniki