Kot niewychodzący. Dlaczego to dobre rozwiązanie?

Każdy, kto decyduje się zająć kotem musi podjąć decyzję dotyczącą tego, czy zwierzę powinno być niewychodzące, czy też pozwolimy mu wychodzić swobodnie na zewnątrz. Obecnie rośnie liczba kociarzy, którzy decydują się na to, by kot nie udawał się na samodzielne wędrówki. Co więcej, również fundacje zajmujące się szukaniem opiekunów dla kotów wymagają, by zwierzę nie wychodziło samodzielnie. Dlaczego? Czy tym samym nie ograniczamy kotu wolności? Czy zwierzę nie cierpi? Przekonajmy się.

Zagrożenia czyhające na kota wychodzącego

Na koty, które wychodzą na zewnątrz swobodnie czyha wiele niebezpieczeństw. Wśród nich możemy wymienić między innymi ryzyko odniesienia kontuzji (np. podczas zeskoku z balkonu) lub potrącenia przez pojazdy. Groźne mogą okazać się również inne zwierzęta, które mogą zaatakować naszego kota. Co więcej, kot wychodzący, obcując z innymi zwierzętami może zarazić się chorobami lub pasożytami a w przypadku kotek niewysterylizowanych może skończyć się to niechcianą ciążą.

Dom nie oznacza nudy i braku swobody

Mimo to, wiele osób nie wyobraża sobie bycia właścicielem kota niewychodzącego. Wciąż bowiem mamy obawy, że kot, który przez cały dzień pozostaje w domu lub mieszkaniu nudzi się i jest pozbawiony możliwości zabawy. Tymczasem to wcale nie musi być prawda. Wystarczy, że wyposażymy nasz dom w drapaki umożliwiające wspinanie się oraz poświęcimy czas na zabawę z kotem po przyjściu do domu, by czuł się komfortowo.

Sposoby na “kocie wyjścia”

Czy oznacza to, że kot nie będzie miał możliwości wyjścia na zewnątrz i wygrzewania się na słońcu? Niekoniecznie. Istnieje bowiem wiele sposobów na zapewnienie kotu możliwości przebywania na zewnątrz. Wśród nich możemy wymienić między innymi spacery na szelkach oraz woliery zewnętrzne. Dobrym pomysłem jest również osiatkowanie balkonu – dzięki temu twój pupil swobodnie będzie mógł korzystać z możliwości wyjścia na świeże powietrze.

Jak widzisz, decydując się na zatrzymanie kota w domu możesz uchronić go przed wieloma niebezpieczeństwami. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na posiadanie kota niewychodzącego. Polecają to również specjaliści.

Artykuł został opracowany dzięki konsultacjom z http://duowet.net/.

Kategorie
Inne