Jakie buty do garnituru? Zasady dobierania eleganckich butów do garnituru

Mogłoby się wydawać, że mężczyźni nie mają większych problemów ze skomponowaniem eleganckiej stylizacji. O ile dobry garnitur potrafi wybrać już coraz więcej panów, buty wciąż są problemem. Jak więc dopasować obuwie do garnituru, by nienagannie się prezentować?

 

Buty do garnituru – jaki rodzaj butów wybrać?

 

Jest kilka rodzajów butów męskich, które dopasować można do garniturów (większość z nich jest na domodi.pl/buty/buty-meskie). Najczęściej wymienia się oksfordy (wiedenki), derby (angielki), brogsy, lotniki, monki i loafersy. Uniwersalnym wyborem będzie sięgnięcie po te pierwsze, ponieważ według modowych ekspertów, pasują one na każdą okazję. Oksfordy można założyć zarówno na ślub, jak i na spotkanie biznesowe czy wieczorne przyjęcia.

W przypadku butów do garnituru warto zwrócić uwagę na to, by miały one jak najmniej ozdób. Minimalizm jest w tym przypadku kluczowy. Żadne aplikacje czy przeszycia nie są więc wskazane w butach, które mają być zestawione z tak eleganckim ubraniem. Wyjątkiem jest posiadanie mniej formalnego garnituru, wtedy można pozwolić sobie na większą dowolność.

 

Buty do garnituru a kolorystyka

 

Obecnie garnitury dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, a mężczyźni nie boją się sięgać po mniej uniwersalne barwy. To sprawia jednak, że pojawiają się kłopoty z dopasowaniem eleganckich butów do garnituru. Na szczęście są pewne zasady, których należy się trzymać, chcąc skomponować idealną stylizację. Najłatwiej dopasować obuwie do czarnych garniturów, tutaj wybór jest oczywisty i właściwie jedyny. Odpowiednie do nich będą tylko czarne buty. Więcej możliwości mają panowie, którzy zdecydują się na granatowy garnitur. Do niego można dobrać obuwie w kolorze czarnym, granatowym lub brązowym.

Szare garnitury (także te jasne) najlepiej zestawiać z czarnymi lub brązowymi butami, grafitowe natomiast jedynie z czarnymi. Mężczyźni noszący brązowe garnitury powinni natomiast sięgnąć po obuwie brązowe lub czarne. W przypadku beżowych, letnich garniturów najlepszym rozwiązaniem będą buty w odcieniach brązu.

 

Trampki do garnituru – dobry pomysł?

 

Niektórzy mężczyźni lubią eksperymentować z modą i łączą różne style. Nie zawsze ma to jednak uzasadnienie. Garnitury należą do eleganckich ubrań i nie w każdym przypadku można zestawić z nimi obuwie sportowe. Wyjątkiem są trampki, które do niektórych garniturów wyglądają dosyć dobrze, ale nie w każdej sytuacji można się na nie zdecydować. Sportowe modele butów pasują jedynie osobom młodym. Nie na każdą okazję można też je założyć, wymienia się jedynie bardziej nieformalne wyjścia. Na wielkie uroczystości, niezależnie od wieku i upodobań, należy wybrać eleganckie obuwie jak oksfordy lub derby.

Jak widać, dobranie odpowiednich butów do garnituru wcale nie jest takim prostym zadaniem. Największą uwagę należy zwrócić na dopasowanie kolorystyczne. Równie ważne jest wybranie obuwia, które będzie wykonane z dobrej jakości i pozbawione będzie ozdób. Dzięki temu staniemy się właścicielami uniwersalnych butów, które będą odpowiednie na wiele okazji.

Kategorie
Poradniki