Jak urządzić nowoczesną kuchnię w nowojorskim stylu?

Kuchnia nie musi być banalnie urządzonym wnętrzem, a meble kuchenne mogą być połączeniem klasyki i nowoczesności. Wystarczy wybrać styl nowojorski. Taka kuchnia jest niezwykle reprezentacyjna, gdyż manhattańskie tempo życia nie pozwala na długie przygotowanie posiłków. Zatem w tak urządzonym wnętrzu nie brakuje funkcjonalnego i nowoczesnego sprzętu, który znacznie przyspiesza proces przygotowania posiłków, a także ergonomicznie urządzonego obszaru roboczego.

Najistotniejszy jest focal point

W każdym pomieszczeniu urządzonym w stylu nowojorskim niezwykle istotny jest punkt centralny, który od razu rzuca się w oczy. W kuchni takim miejscem może być wyspa kuchenna, czyli długi wyizolowany blat roboczy, który jest dobrze oświetlony. Meble kuchenne stylizowane na te, które można zobaczyć w manhattańskich apartamentowcach, powinny być wykonane z litego drzewa. Solidny materiał jest tutaj podstawą. Jeśli chodzi o blat roboczy usytuowany na wyspie kuchennej powinien on być wykonany z eleganckiego marmuru lub granitu, który doskonale komponuje się np. z dębowymi meblami do kuchni.

Zaczerpnięcie ze stylu kolonialnego i pałacowego

W nowoczesnych kuchniach w stylu nowojorskim często znajduje się również duży stół z profilowanymi nogami w stylu art nouveau, a także tapicerowane szlachetnymi materiałami np. welurem i aksamitem krzesła, tworzące część jadalnianą. Bardzo istotne jest również oświetlenie, które nadaje wnętrzu nowoczesnych kuchni pałacowego blichtru. Mogą to być zarówno kryształowe żyrandole zawieszone nad jadalnianą strefą, jak i połączenie halogenów i symetrycznie ułożonych wiszących szklanych lamp ze złotym wykończeniem nad wyspą kuchenną. Duża ilość światła jest tu charakterystyczna. Można wykorzystać również stylizowane meble do kuchni, takie jak np. przeszklone witryny, które stanowią kolonialny element we wnętrzu, zwłaszcza przez użycie egzotycznych materiałów, takich jak np. drewno teakowe, a także frezowania, które podkreśla geometrię wnętrza.

Meble do kuchni na wymiar w nowojorskim stylu – na jakie kolory się zdecydować?

W urządzaniu nowoczesnych kuchni w nowojorskim stylu bardzo istotny jest również dobór kolorów, zarówno mebli do kuchni, jak i ścian. W stylu nowojorskim charakterystyczne jest użycie barw bazowych, które dopełnione są mocniejszym akcentem kolorystycznym, który stanowi jednak zaledwie 10% całej aranżacji. Taki zabieg sprawia, że wnętrze jest bardziej urozmaicone niż w minimalistycznym stylu, nie tylko przez dobór dodatków, ale również kolorystyki. Zatem bazą są beże i pastelowe barwy, jednak mogą pojawić się szmaragd, rubin czy fiolet. Jeśli chodzi o meble do kuchni na wymiar to dominują biele i jasne naturalne odcienie drewna. Nie brakuje jednak mebli ze szklanymi frontami. Kontrapunktem może być tutaj także wyspa kuchenna wykonana z innego, ciemniejszego gatunku drewna. W stylu nowojorskim na ścianach może się również znaleźć śnieżnobiała boazeria angielska.

Zabudowa kuchni w stylu nowojorskim

Jeżeli chodzi o rozmieszczenie szafek, to w stylu nowojorskim panuje pełna dowolność, jedynym warunkiem jest zachowanie względnej geometrii i symetrii w aranżacji. Zatem może być to zabudowa w kształcie litery L i U. Jednak najpopularniejsza jest wysoka zabudowa szafek, a także stojąca po środku wyspa kuchenna, która stanowi łącznik z salonem. Plusem tego rozwiązania jest to, że można je zastosować zarówno w kawalerce, gdzie zachowanie jak największej przestrzeni użytkowej jest najistotniejsze, jak i w dużym przestronnym lofcie.

Meble do kuchni na wymiar tworzone w nowojorskim stylu stanowią ponadczasową klasykę. Dla osób, które nie lubią przesadnie monochromatycznych wnętrz, ale nie chcą go aranżacyjnie przeładować dodatkami będzie to idealne rozwiązanie, gdyż kuchnia poza strefą jadalnianą jest w tym stylu najbardziej stonowanym pomieszczeniem. W wykończeniu mebli kuchennych nie można również zapomnieć o niklowanych dodatkach, które są pożądane w stylu nowojorskim. Dekoracyjny akcent, poza lustrami i lampami, stanowić może również stylizowana armatura.

Kategorie
Poradniki