Jak sobie radzić z bezsennością?

Zakłócenia snu mogą przybierać rozmaite formy, zawsze niestety są uciążliwe i dezorganizują życie. Człowiek niedospany, po nocy pełnej przebudzeń „zarwanej” nocce ma problemy ze skupieniem uwagi i ogólnie kiepską kondycję.

Głęboki sen jest naprawdę ważny dla wszystkich ludzi. Optymalna norma snu pozwala odbudować organizm i dodaje siłę do dalszego działania. Zbyt mało snu zawsze odbije się na naszym zdrowiu. Zwiększa się predyspozycja do odczuwania silnego stresu, mamy problemy z świadomością, mamy wiele innych problemów związanych zarówno z sytuacją emocjonalną, i fizyczną. Co utrudnia Jednymi z tych czynników, które czasem mocno przeszkadzają w zasypianiu i zaburzają sen, są kofeina i nikotyna. Podobne działanie wykazuje alkohol.

Pomimo tego że ma on działanie usypiające, zwiększa prawdopodobieństwo wybudzenia się nocą. Mogą pomóc natomiast intensywne ćwiczenia sportowe, jednak nie polecamy ich robić tuż przed pójściem spać. Należy pamiętać, że ćwiczenia aktywizują organizm, nasze ciało do działania, zatem aktywność tuż przed udaniem się na spoczynek może raczej zaszkodzić bardziej niż pomóc. Medycznym schorzeniem jest natomiast tzw. bezdech senny, jakie wymaga leczenia. Aparat CPAP jest dobrym rozwiązaniem tego typu poważnego problemu ze snem.

Domowym środkiem usypiającym mogą być rumianek i melatonina. Zasypianie ułatwia także zwyczajna mięta która ma właściwości wyciszające nerwy. W walce z bezsennością naszym sprzymierzeńcem jest jeszcze rozmaryn i dobrze znana waleriana.

Kategorie
Uroda i zdrowie