Aromaterapia — zdrowie ukryte w zapachu

Aromaterapia to kuracja zapachem. Podczas niej wykorzystuje się naturalne olejki eteryczne, które są pomocne w leczeniu różnych dolegliwości i schorzeń. Możesz ich używać do inhalacji, kąpieli albo zastosować do masażu. Drogocenne działanie aromaterapii znane było już przed wiekami. Dzięki niej cudownie ukoisz swoje zmysły, odprężysz się i uspokoisz.

Olejki można znaleźć we wszystkich częściach rośliny. Skupione są w małych gruczołach, a w owocach na skórce. By wydobyć cenną substancję, przeprowadza się np. destylację na parze wodnej. Trzeba w tym miejscu wspomnieć o tym, że pełne właściwości posiadają jedynie niefałszowane, naturalne olejki eteryczne dobrych marek.

Właściwości cenione od zawsze

Historycy i archeolodzy odkrywają ciągle nowe dowody na to, że ludzie w ubiegłych stuleciach bardzo cenili aromaterapię. Olejki były stosowane do wielu różnych celów. Opisy wydarzeń, w których ważną rolę odgrywały te dobroczynne substancje, znajdziemy zarówno w Biblii, księgach indyjskich, egipskich papirusach, czy też chińskich recepturach.

Wśród wielu interesujących historii znajdziemy np. opowieść o tym, jak grzeszna kobieta namaściła olejkiem nardowym stopy Jezusa, albo o tym, jak Kleopatra radziła sobie z bezsennością za pomocą płatków róż. Co ciekawe, współczesne badania potwierdzają spostrzeżenia ludzi z dawnych wieków. Wykazano np. że olejek różany znakomicie relaksuje i działa nasennie. Znane są też przykłady uniknięcia, dzięki naturalnym olejkom eterycznym, groźnych, śmiertelnych chorób. Pewne małe miasteczko w Anglii zostało całkowicie ominięte przez epidemię cholery, która zabijała w średniowieczu wielkie masy ludzkie. Stało się tak, ponieważ cała ludność w miejscowości zajmowała się uprawą i destylacją lawendy.

Fantastyczne, naturalne olejki eteryczne!

Naturalne olejki eteryczne odznaczają się bardzo silnym, skoncentrowanym zapachem. Aromaterapię można przeprowadzić, wykorzystując zaledwie jedną, malutką kroplę. Stężenie substancji jest duże, dlatego trzeba bardzo uważać przy stosowaniu olejków bezpośrednio na skórę.

W każdym naturalnym olejku eterycznym znajduje się wiele związków, takich jak estry, alkohole, ketony, aldehydy, terpeny i ketony. Składniki te w każdym olejku są nieco inne, dlatego jeden olejek może działać pobudzająco (olejek miętowy), inny uspokajająco (olejek lawendowy), przeciwbólowo (olejek bazyliowy) albo np. wspomagająco na układ oddechowy (olejek sosnowy).

Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych w aromaterapii jest naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Posiada świeżą i orzeźwiającą woń, wspomaga odporność, dezynfekuje i oczyszcza powietrze oraz słynie z wybitnych właściwości przeciwzapalnych. Jego delikatny zapach jest odpowiedni i przyjemny prawie dla wszystkich.

Olejek ten jest m.in. wskazany w razie:

  • infekcji wirusowych
  • poparzeń
  • przeziębień
  • trądziku
  • zakażeń skóry
  • grzybic
  • brodawek
  • kurzajek

Wybierz dla siebie wspaniałe, naturalne olejki eteryczne!

Kategorie
Uroda i zdrowie